Mały Rynek w Sławkowie przejdzie prawdziwą metamorfozę. Będzie nowocześnie i stylowo. Miasto uzyskało dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Funduszu Solidarności.

Przebudowa podwórka przy zabytkowym budynku na Małym Rynku 9 coraz bliżej. Wraz z nią na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń między tym budynkiem a wozownią Austerii. To jedna z inwestycji, na którą Sławków uzyskał dofinansowanie z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Włodarze Sławkowa zdecydowali, że dofinansowania zostanie przeznaczone na realizację pięciu zadań, które pozytywnie wpłyną, zarówno na lokalną społeczność, jak i całą metropolię. Jeden z projektów zakłada zagospodarowanie przestrzeni w otoczeniu zrewitalizowanego budynku przy Małym Rynku 9.

– W oparciu o pozyskane przez nas środki na realizację inwestycji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości ponad 400 tys. złotych zamierzamy stworzyć miejsce dla organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, ale także odpoczynku dla mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto – dodaje.

Zmiany czekają również wnętrze podwórko, znajdujące się za tym budynkiem. Zamontowane zostaną metalowe stelaże, które dzięki podświetleniu ledowemu i specjalnym elementom montażowym będą służyć do organizacji wystaw i prezentacji. Powstanie niewielka scena z zadaszeniem. Nie zabraknie również nowych ławek, stojaków na rowery i oświetlenia. Odtworzona zostanie zabytkowa brama. Projekt przewiduje również nową aranżację zieleni.

Rynek w Sławkowie  - fot. UM Sławków
Rynek w Sławkowie – fot. UM Sławków

Realizacja przedsięwzięcia spowoduje, że ten fragment miasta nabierze nowych walorów użytkowych. Całość ma tworzyć wielofunkcyjną, kameralną przestrzeń w oparciu o walory historyczne i architektoniczne tego miejsca. Zakończenie realizacji projektu to październik.

To jednak nie koniec modernizacji w centrum miasta. Pierwsze efekty prac są już zauważalne dla mieszkańców. Niedawno na płycie rynku pojawiły się nowe ławki – w sumie szesnaście. Ich koszt to ponad 9 tys. zł. Trwa również opracowanie dokumentacji technicznej dla remontu studni na rynku, który planowany jest w tym roku.

Kolejnym krokiem ku polepszeniu wizerunku centrum miasta ma być przygotowanie dokumentacji projektowej na przebudowę skweru z boku Ratusza razem z wykonaniem fontanny. Dzięki tym zmianom w pełni zagospodarowany zostanie niewykorzystywany skwer przy ratuszu.

– Wstrzymaliśmy się z projektowaniem tych zmian do czasu zrealizowania dokumentacji budowy parkingu przy Legionów Polskich i aranżacji przestrzeni na Małym Rynku. Uzyskanie dotacji na wykonanie tej inwestycji pozwala nam spokojnie myśleć o kolejnych projektach zmian – tłumaczy burmistrz Sławkowa.

Rynek w Sławkowie  - fot. UM Sławków
Rynek w Sławkowie – fot. UM Sławków

Samorząd miasta nie przewiduje natomiast wprowadzania w centrum Sławkowa strefy ograniczenia prędkości do 30 km/h. Taki postulat zgłaszany był przez pojedynczych mieszkańców. Jak argumentują władze miasta, ta zmiana przyczyniłaby się jedynie do wzrostu kosztów emisji toksycznych składników spalin, co znacznie wpłynęłoby na pogorszenie jakości powietrza.

CZYTAJ TAKŻE:

Szansa na dynamiczny rozwój. Jakie inwestycje zrealizuje gmina?