Włodarze Sosnowca poszerzają przywileje dla nowych mieszkańców miasta. Podczas sesji Rady Miejskiej przyjęto m.in. uchwałę zwalniającą od podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Sosnowiec od kilku lat boryka się z problemem wyludniania. Stolica Zagłębia Dąbrowskiego nie jest już 200-tysięcznym miastem, liczba mieszkańców wciąż spada. Aby zahamować tę tendencję, miejscy włodarze postanowili wprowadzić ulgi, które sprawią, że Sosnowiec stanie się atrakcyjnym miejscem zarówno dla obecnych, jak i przyszłych mieszkańców.

Pomóc w tym ma m.in. uchwała zwalniająca od podatku od nieruchomości nowo wybudowanych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, która została przyjęta podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. – Celem wprowadzenia uchwały jest wsparcie działań związanych z ograniczeniem spadku liczby mieszkańców – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Od podatku zwolnione zostaną budynki mieszkalne wielorodzinne, których budowa została zakończona lub rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem po 31 grudnia 2018 roku.

– Zwolnienie obowiązuje również w przypadku sprzedaży mieszkania kolejnej osobie – tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu. – Przykład – jeśli mieszkanie kupione w 2020 roku zostanie przez właściciela sprzedane po pięciu latach, to nowy właściciel zwolniony jest z podatku od nieruchomości przez pięć kolejnych lat – dodaje.

Zwolnieniu nie będą podlegać części budynku mieszkalnego wielorodzinnego zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Podobne zwolnienie od podatku dla budynków jednorodzinnych obowiązuje w mieście od 2015 roku. Wprowadzone zmiany mają wesprzeć działania związane z ograniczeniem spadku liczby mieszkańców i pozytywnie wpłynąć na komfort ich życia.

Skomentuj przez Facebook

16 KOMENTARZE

 1. Przy takim rządzeniu wspierającym głównie kibolstwo to trzeba się jak najszybciej z tego miasta wyprowadzać, bo w przyszłości czekają nas jeszcze większe dziury w drogach brak oświetlenia i nędzna służba zdrowia i maksymalne podatki. Kibole dodatkowo zrobią swoje. Mądrzy już się rozglądają za innym swoim miejscu na ziemi. Chęciński powinien zrozumieć że jak jest dobre miejsce to nie trzeba zachęcać bo ludzie sami to dostrzegają.

  • Mieszkam w tym mieście już ponad 30 lat i jeszcze mi się nie zdarzyło, aby jak to nazwałeś „kibol” zrobił mi jakąś krzywdę, abym się musiał stąd wyprowadzić. Mnie się raczej wydaje, że jesteś fanem PiSu i napisałbyś wszystko aby dopiec obecnej władzy w Sosnowcu z czego otwarcie korzystasz wymieniając nazwisko Chęciński.
   Trzeba być nie wiem jakim matołem, aby nie być zadowolonym z faktu zniesienia jakiegoś podatku. Faktycznie od kiedy w Sosnowcu upadł wielki przemysł miasto się wyludnia (podobnie jak większość w okolicy) i dobrze, że władze miasta przynajmniej próbują jakoś ten trend załagodzić.
   Widzę, że bardzo boli Cię stadion, ale spójrzmy na to z innej strony. O wielkości miasta decyduje nie tylko liczba jego mieszkańców, ale także co w nim jest. Stadion w Sosnowcu to będzie arena dla całego Zagłębia. Punkt do którego przyjadą nie tylko mieszkańcy Sosnowca, ale także Dąbrowy czy Będzina.
   Tymczasem dziury w drogach były są i będą, nie tylko w Sosnowcu. Zastanawiałeś się kiedyś na co idzie najwięcej pieniędzy z miejskiej kasy? Zdziwię Cię. Na drogi. Drogi to jest worek bez dna, nigdy nie będzie tak, że wszystkie będą naprawione i pięknie gładkie, bo gdy w jednym miejscu skończy się remont trzeba już zaczynać w następnym, nie siej więc wrogiej propagandy jak zielone ludziki Putina, bo najwyraźniej nie znasz się na rzeczy.
   Jedyne z czym się zgodzę to coraz gorsze oświetlenie miasta. Te nowe latarnie ledowe świecą gorzej niż stare lampy i mimo zapewnień o bezawaryjnej pracy ja każdego wieczoru widzę wiele takich które jednak nie świecą.

   • Proponuje się kiedyś wybrać do miast Europy Zachodniej i spróbować odpowiedzieć na pytanie dlaczego u nich się da by drogi były w porządku a u nas…. ??
    Propagandę sukcesu to sieją obecne władze.

    • Człowieku, ale my nie jesteśmy Zachodem i długo jeszcze nie będziemy! Wiele lat komuny zrobiło swoje i jeszcze ze sto lat minie zanim osiągniemy poziom gospodarczy podobny do państw Europy Zachodniej. My już tego nie dożyjemy, nie licz więc na to, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle będziesz miał wszystko jak na Zachodzie. Swoją drogą, w Europie Zachodniej stadionów nie budują?

     • Po pierwsze trzeba zmienić myślenie i przestać mówić że się nie da, jak nawet nie spróbowaliśmy.
      Po drugie to co tworzy miasto to miejsca pracy… Infrastruktura… Itp itd a później stadionowe świątynie

   • Być może nie pamiętasz rozwalonego całego centrum po meczu z Cracovią ja natomiast ledwo się uchroniłam przed tym kibolstwem i oby nigdy więcej. Natomiast bardzo istotna jest kwestia wydatków i obciążeń finansowych na tą zabawę dla nielicznych.

     • Nie o to chodzi żeby nie było tylko o to aby planować zgodnie z zasadami lub co najmniej regułami bezpieczeństwa i funkcjonalności.

 2. Czy czyniąc takie zwolnienia podatkowe Chęcińskiej wystarczy pieniędzy na wysyłanie do Gdańska na obchody „Magdalenki”, na honoraria dla bojowników KOD Maleńczuka i Hołdysa, na organizowanie imprez Owsiakowi, a to przecież oczekiwane jest przez Schetynę.

 3. Przecież widać że jest chęć i potrzeba sprzedania towaru pod nazwą ,, zamieszkaj w Sosnowcu” o niskiej jakości bo stąd różne zachęty i upusty. Gdyby było inaczej to nie potrzeba zachęt finansowych tylko można na tym zarobić bo takie są reguły gospodarki rynkowej, przykłady mamy na wolnorynkowym zachodzie a stymuluje to możliwość zarobkowania nie zabawy.

 4. „Od podatku zwolnione zostaną budynki mieszkalne wielorodzinne, których budowa została zakończona lub rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem po 31 grudnia 2018 roku.”

  to ulga dla deweloperów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here