Do Będzina trafi blisko 3,9 mln zł dofinansowania z Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Środki będą przeznaczone na realizację czterech projektów.

W piątek, 16 lutego przedstawiciele gmin i miast wchodzących w skład GZM zatwierdzili podział środków w ramach „Metropolitalnego Funduszu Solidarności”. To specjalna pula, przeznaczona dla gmin wchodzących w skład związku. Do miast członkowskich trafi 100 mln złotych na wybrane inwestycje.

Blisko 3,9 mln zł dofinansowania otrzyma Będzin na realizację czterech projektów: Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy, Prace konserwatorskie i renowacyjne na zamku, Bulwary Czarnej Przemszy oraz Rozwój komunikacji rowerowej.

– Podczas zgromadzenia Metropolii, w posiedzeniu którego uczestniczyłem, przyjęto jednogłośnie uchwałę w sprawie realizacji inwestycji o łącznej wartości 92 mln zł. Będzin otrzymał piąte co do wielkości dofinansowanie spośród gmin członkowskich – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Fundusz Solidarności ma przede wszystkim pomóc w niewelowaniu różnic w rozwoju poszczególnych miast i gmin współtworzących Metropolię. We wniosku gminy określają procent dofinansowania, o który wnioskują, jednak dofinansowanie nie może być większe niż 85 proc. kosztów zgłoszonej inwestycji.

– 100 milionów złotych z budżetu Metropolii, wraca do mieszkańców gmin i miast członkowskich, by realizować inwestycje dla nich najważniejsze. Wszystko to dzięki Funduszowi Solidarności, który został przyjęty przez Zgromadzenie Metropolii – tłumaczy Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Z ubiegania się o dotacje zrezygnowały bogatsze miasta, takie jak: Katowie, Tychy, Gliwice i Zabrze.

Czy zagłębiowskie miasta w odpowiedni sposób walczą ze smogiem?

  • Nie (70%, 284 Votes)
  • Tak (30%, 124 Votes)

Total Voters: 408

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Będzin dopiero ma zamiar zainwestować, a jest w co. Samo centrum to małe piwo, cyrk to dopiero będzie z zagospodarowaniem tych krzaczorów ciągnących się nad Przemszą w stronę Sosnowca i w stronę Dąbrowy. Zrób tam chodnik, ścieżkę rowerową, ławki, oświetlenie. To nie będą tanie rzeczy dla tego biednego miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here