Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Lokal na start”, skierowanego do biznesowych debiutantów i firm z niedługim stażem. Wyłoniono czterech laureatów, którzy wynajmą od gminy lokale na warunkach korzystniejszych niż dyktowane przez rynek.

„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta, realizowanym w ramach Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro przedsiębiorstwa, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat. W czwartej edycji wyłoniono czterech laureatów.

Czwarta edycja konkursu „Lokal na start”

Tym razem można było starać się o jeden z 11 lokali – znajdujących się w śródmieściu, Gołonogu i Strzemieszycach – o powierzchni od 18 m kw. do 212 m kw. Ten największy dawał możliwość podziału i wynajęcia w mniejszych częściach. Łącznie da się z niego wydzielić siedem odrębnych pomieszczeń. Proponowane stawki najmu w lokalach, które były do dyspozycji wahają się od 2,50 zł do 15 zł netto/m kw. Obowiązywać będą przez dwa lata, a w trzecim roku zostaną podniesione o 40 proc. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości. Do konkursu wpłynęło 12 wniosków, z których jury wyłoniło czterech zwycięzców.

Największą popularnością cieszył się lokal przy ul. Kasprzaka 6 – jako miejsce dla swojej działalności upatrywało go pięciu uczestników. Trzy osoby były zainteresowane lokalem przy ul. 3 Maja 22, a po dwie tymi znajdującymi się przy ul. Kościuszki 36 i Piłsudskiego 34/642B.

Oto zwyciężczynie czwartej edycji programu „Lokal na start”: Angelika Paszcza, która przy ulicy Piłsudskiego 34/642B chce prowadzić szkołę językową oferującą zajęcia z języka angielskiego. Magdalena Maleta w lokalu przy ul. Kasprzaka 6 planuje otworzyć salon kosmetyczny oferujący wykonywanie makijażu permanentnego i stylizacji brwi. Przy ulicy Kościuszki 36 Katarzyna Białas otworzy salon optyczny. Ostatnią zwyciężczynią jest Joanna Machera, która przy ulicy 3 Maja 22 uruchomi pracownię zajmującą się kompleksowym projektowaniem wnętrz i przygotowaniem projektów graficznych.

– Z każdą edycją przybywa osób zainteresowanych udziałem w programie „Lokal na start”, co nas bardzo cieszy. Dodatkowo obserwujemy coraz wyższy poziom profesjonalizmu w opisywanych projektach biznesowych. Być może jest on związany z dodatkowym wsparciem doradczym, które świadczył dla uczestników Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości. Na pewno jest to wyraźny sygnał dla osób chcących wziąć udział w kolejnych edycjach projektu – tłumaczy Mateusz Maik ze stowarzyszenia Przedsiębiorcy z Wyboru, członek jury konkursu.

Ciekawe pomysły na swój pierwszy biznes

Wśród projektów, które wpłynęły do konkursu, znalazły się: gabinet fizjoterapii dzieci i fizjoterapii estetycznej, masaże lecznicze i relaksacyjne; manufaktura, w której powstawać miały m.in. pościele dla niemowląt i dzieci – wykonane z wysokiej jakości materiałów, ręcznie robione, z możliwością zastosowania indywidualnych wskazań klientów; sklep ze specjalistycznymi środkami do pielęgnacji samochodów, a także czyszczenia zabrudzeń – głównie karoserii i wnętrz aut, ale także pomieszczeń (dwa projekty z tą działalnością); sprzedaż pieczywa, kanapek, ciast, tortów, pierogów i krokietów – działalność prowadzona w formie franczyzowej, pod szyldem znanej marki; sprzedaż m.in. odzieży, sprzętu RTV AGD, obuwia, galanterii i zabawek – asortyment nowy i używany; sklep z odzieżą i dodatkami dla kobiet, z możliwością rozszerzenia oferty o ubrania dla dzieci.

– Wszystkie działania skierowane do przedsiębiorców oraz osób zamierzających otworzyć swój biznes mają na celu pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości oraz wypracowanie systemu, w którym dąbrowskie biznesy będą się wspierać. Kolejne edycje programu, nowe projekty z uczestnikami świadczą o tym, że taka pomoc jest potrzebna. Dziękuję członkom jury za ocenę projektów. Te, które wygrały były świetnie przygotowane, a wspomnę tylko, że głosowanie było emocjonujące, a punktacja wyrównana – podsumowuje Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego, przewodnicząca jury.

„Lokal na start” w Dąbrowie Górniczej

„Lokal na start” jest częścią Pakietu Młodego Przedsiębiorcy, czyli programu scalającego wszystkie dostępne w mieście formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców. Przystąpienie do niego jest bezpłatne, a daje wiele korzyści. Pakiet powstał, aby ułatwiać uruchomienie biznesu i prowadzenie go w pierwszych latach.

„Lokal na start” pomaga w działalności gospodarczej, a w pomieszczeniach przyznanych jego zwycięzcom prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia biznesowe. Laureatką pierwszej edycji programu jest Joanna Kozieł, która objęła lokal przy ul. Piłsudskiego 36/608. Prowadzona rehabilitacja małych zwierząt, głównie psów i kotów, które doznały urazów czy przeszły operacje. Od premierowej edycji, przy ul. Strzemieszycka 375, Monika Polaczek organizuje szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje dla pracowników sfery budżetowej.

Od czasu rozstrzygnięcia drugiej odsłony projektu, w mieście funkcjonują cztery firmy korzystające z przyznanych im lokali. Dominika Kozłowska przy ul. Kasprzaka 10 ulokowała swoje Studio Urody Melisa. Jego oferta, która jest skierowana głównie do kobiet, to usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Agata Borkiewicz-Cielica uruchomiła Pracownię Agaty. To przestrzeń artystyczna, która powstała przy ul. 3 maja 22. Agata zajmuje się projektowaniem i produkcją opakowań i pudełek. Wszystkie produkty powstają dla jej klientów na wymiar, zgodnie z ich potrzebami. Tworzy naklejki, projektuje loga, ulotki i etykiety, kartki okolicznościowe, zaproszenia, albumy i wszelkiego rodzaju prezenty okolicznościowe.

Małgorzata Stachura przy ul. Strzemieszyckiej 375 prowadzi kancelarię radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz rodzinnym i opiekuńczym, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki odszkodowań, spadków, windykacji należności, władzy rodzicielskiej i kontaktów rodziców z dzieckiem. Paulina i Katarzyna Granda przy ul. Piłsudskiego 36D/605 stworzyły Bohomaz – przestronną kawiarnię z salą zabaw, wyposażoną w zabawki i pomoce edukacyjne, które pomagają pobudzać dziecięcą fantazję i kreatywność.

W trzeciej edycji „Lokalu na start” wyłonione zostały cztery laureatki. Katarzyna Ruszczyk przy ul. Wyszyńskiego 1 udziela porad psychoterapeutycznych i psychologicznych. Alicja Taborek-Skubij przy ul. 3 Maja 22 prowadzi kancelarię prawną, gdzie zajmuje się m.in. opracowywaniem projektów, analiz i opinii dokumentów, a także wsparciem w negocjacjach. Sara Krukowska przy ul. Głównej 61 zajmuje się produkcją zabawek sensorycznych i elementami służącymi do dekoracji wnętrz. Z kolei Anna Maciążek przy ul. Piłsudskiego 36/615A ma internetowy second hand z wysokiej jakości ubraniami, rękodziełem i przedmiotami użytkowymi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Koreańczycy inwestują kolejne miliardy w Dąbrowie Górniczej. Powstanie 450 nowych miejsc pracy