Trwa nabór do kolejnej edycji programu „Lokal na start”. To propozycja, którą powinni zainteresować się dąbrowscy mikro i mali przedsiębiorcy.

„Lokal na start” jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W jego ramach, o lokale na atrakcyjnych warunkach, z niskim kosztem najmu, mogą ubiegać się małe i mikro firmy, które w Dąbrowie Górniczej rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją nie dłużej niż 5 lat.

Tym razem w ofercie są miejsca w centrum, Gołonogu i Strzemieszycach. Przypadną przedsiębiorcom, którzy zaproponują najlepsze pomysły i plany na ich zagospodarowanie i prowadzenie działalności.

Powierzchnia dostępnych lokali wynosi od niespełna 19 do ponad 160 m kw. Ten największy może zostać podzielony i wynajęty w mniejszych częściach. Stawki czynszu za m2 wynoszą 6, 9 albo 10 zł. Niektóre lokale mają do dyspozycji część podziemną, w której m2 kosztuje 2,5 zł. Do kwot trzeba doliczyć podatek VAT. Opłaty na tym poziomie będą obowiązywać przez 2 lata, w trzecim roku wzrosną o 40 proc. Po stronie najemcy będzie także koszt mediów, odświeżenia czy dostosowania pomieszczenia, a także podatek od nieruchomości.

Warto również wspomnieć, że w ramach programu przedsiębiorcy otrzymają także m.in. pomoc przy przygotowaniu biznes planu, rejestracji i uruchomieniu działalności. Umożliwia pozyskanie dotacji, krajowych i unijnych, na funkcjonowanie czy zatrudnienie pracowników. Pomaga też w nawiązaniu relacji z kontrahentami i uzyskaniu u nich ulg albo zniżek.

Uczestnicy programu, którzy będą starać się o lokal, przedstawią m.in. opis planowanego przedsięwzięcia, swoje doświadczenie zawodowe, rozpoznanie rynku i wskazanie potencjalnych klientów oferowanych produktów czy usług, a także sposób ich dystrybucji. Będą musieli również zaprezentować pomysł na przystosowanie lokalu do prowadzenia działalności.

Oferty, na adres biuro@inkubator-dabrowa.pl, można składać do 23 maja, a laureatów poznamy na przełomie maja i czerwca. Dodatkowe informacje, dotyczące m.in. terminów obejrzenia dostępnych lokali, pod numerem 533 322 578.

Przed przygotowaniem i złożeniem oferty, uczestnicy skorzystają z pomocy i porad Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Konkursowe propozycje oceni jury, na czele którego stoi prezydent miasta. Zasiądą w nim też przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz środowiska biznesowego.

Od pierwszej odsłony programu „Lokal na start” w 2019 r. na rynku funkcjonuje kilkanaście biznesów, prowadzonych przez jego zwycięzców. W efekcie piątej edycji, która zakończyła się w grudniu zeszłego roku, na gospodarczej mapie miasta pojawiły się trzy nowe adresy.