Koreańska spółka SK IE Technology zbuduje dwie kolejne fabryki separatorów baterii litowo-jonowych do aut elektrycznych w Dąbrowie Górniczej. Powstanie ponad 450 nowych miejsc pracy.

Spółka SK IE Technology rozbuduje w Dąbrowie Górniczej fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Dzięki inwestycji, wartej 1 mld dolarów, zakład w Polsce będzie największą fabryką spółki na świecie.

W Dąbrowie Górniczej powstaną dwie nowe fabryki separatorów baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Uzupełni to już istniejący kompleks inwestora na terenie strefy gospodarczej w Tucznawie. W związku z nowym projektem, zatrudnienie znajdzie 450 osób.

– Decyzję zarządu SK IE Technology przyjmujemy z ogromną satysfakcją, ponieważ potwierdza ona, że Dąbrowa Górnicza jest miastem, w którym inwestorzy mogą liczyć na samorządowe wsparcie. Budujący jest również fakt, że tak potężny koncern działający w innowacyjnej branży elektromobilności wiąże swoją przyszłość z naszym miastem – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Tereny inwestycyjne w Tucznawie – fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza

Koreańczycy inwestują kolejne miliardy

Koreańska spółka planuje rozpocząć budowę nowych zakładów w trzecim kwartale tego roku. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2023 roku. Szacuje się, że roczna zdolność planowanych nowych zakładów wyniesie łącznie 860 mln m kw. separatorów – po 430 mln m kw. każdy. Separatory będące rdzeniem akumulatorów litowo-jonowych wpływają na ich bezpieczeństwo i wydajność w pojazdach elektrycznych. Stanowią nawet 20 proc. kosztów produkcji baterii. To kluczowy element wzrostu sektora pojazdów EV i akumulatorów.

SK IE Technology powstała w 2019 roku z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. W Polsce działa od 2018 roku. Dzięki nowej inwestycji, zakład w Dąbrowie Górniczej będzie największą fabryką spółki na świecie, a całkowite nakłady inwestycyjne przekroczą 1,5 mld EUR (prawie 7 mld złotych).

Eksperci zwracają uwagę na bardzo krótki czas inwestycji. – Tempo inwestycji realizowanych przez koreańską spółkę w Dąbrowie Górniczej, bo warto przypomnieć, że od zakupu nieruchomości na terenie KSSE w Tucznawie nie upłynęły jeszcze dwa lata, jest oszałamiające dla wszystkich, w tym i dla mnie – mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tereny inwestycyjne w Tucznawie – fot. Dariusz Nowak/UM Dąbrowa Górnicza

Atrakcyjne tereny w Tucznawie

W Tucznawie jest już sześciu dużych inwestorów. Oprócz SK IE Technology, działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, od 2017 roku produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kawowy biznes w Dąbrowie Górniczej. W mieście pojawią się nowe miejsca pracy