Pogoda za oknami nie sprzyja na popołudniowe i wieczorne spacery, więc dobrze wykorzystać ten czas na dobrą lekturę. Sprawdziliśmy, co we wrześniu najczęściej czytali Zagłębiacy.

Czytanie książek to idealny pomysł na deszczowe wieczory. Sprawdziliśmy, co we wrześniu mieszkańcy Zagłębia wypożyczali w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu oraz Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

W Będzinie najczęściej wypożyczaną prze dorosłych czytelników książką była najnowsza powieść Remigiusza Mroza „Czarna Madonna”. Warto zaznaczyć, że ten 30-letni autor w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy z kręgu literatury popularnej.

Na kolejnych miejscach znalazły się książki tego samego autora: „Ekspozycja” i „Behawiorysta” oraz pisana pod pseudonimem Ove Løgmansbø powieść „Prom”, stanowiąca trzeci tom cyklu książek, których fabuła osadzona została na Wyspach Owczych.

O dużym zainteresowaniu powieścią kryminalną czytelników świadczą kolejne tytuły rankingu: „Florystka” Katarzyny Bondy, „Grzech aniołów”, „Wielbiciel” i Ciernista róża” Charlotte Link oraz „Dwanaście prac Herkulesa” Agaty Christie.

Wśród czytelniczek niezmiernie popularna jest Katarzyna Michalak, której najczęściej czytaną we wrześniu powieścią było „Zacisze Gosi”.

– Ranking uzupełniają powieści „Dziewczyna z kabaretu” Manueli Kalickiej oraz „Klucz wiedzy” Nory Roberts. Kanon literatury czytanej przez młodzież i dorosłych dopełnia głośna powieść amerykańskiego pisarza J. D. Salingera „Buszujący w zbożu” – dodaje Andrzej Noga z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Z kolei młodsi czytelnicy swoją uwagę skoncentrowali na książce Anny Onichimowskiej „Prawie się nie boję”.

– To pierwsza książka z cyklu „Bulbes i Hania Papierek”, która w mądry sposób wspomaga młodych czytelników w znalezieniu odpowiedzi, jak poradzić sobie w pokonywaniu strachu, który jest w każdym z – wyjaśnia Celina Nowak z oddziału dla dzieci i młodzieży.

Jednym z ulubionych motywów książkowych wśród dzieci są dinozaury. – Tym razem wśród najpopularniejszych okazała się książka „Dinozaur” w tłumaczeniu Marka Karpińskiego, która edukuje i dostarcza sporych wrażeń barwnymi ilustracjami. Z kolei wśród młodzieży popularnością cieszy się saga „Zwiadowcy” Johna Flanagana, zwłaszcza trzeci tom cyklu „Ziemia skuta lodem” – dodaje Celina Nowak.

Wrzesień to miesiąc, w którym zainteresowaniem czytelników cieszą się także lektury szkolne. – Niezmiennie od lat najczęściej czytanym dziełem jest „Mitologia” Jana Parandowskiego, „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego, „Dynastia Miziołków” Joanny Olech i „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Moln’ara – wyliczają pracownicy będzińskiej książnicy.

Post udostępniony przez @setnastrona

W Sosnowcu dużą popularnością wśród dorosłych czytelników cieszyła się literatura kobieca („Czerwień jarzębin” Katarzyny Michalak, „Córka wiatrów” Magdaleny Kordel, „Alibi na szczęście” Anny Ficner-Ogonowskiej, „I wciąż ją kocham” Nicholasa Sparksa), literatura sensacyjna („Tylko jedno spojrzenie” Harlana Cobena, „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins, „Milcząca dziewczyna” Tess Gerritsen), polskie kryminały („Mock” Marka Krajewskiego, „Czarna Madonna” i „Przewieszenie” Remigiusza Mroza, „Z jednym wyjątkiem” Katarzyny Puzyńskiej) oraz literatura faktu (głównie biografie – „Ostatni dymek” Marii Czubaszek, „Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkowskiej” Anny Kamińskiej, „Maria Skłodowska Curie” Magdaleny Niedźwiedzkiej).

Wśród młodszych czytelników sosnowieckiej biblioteki wzrosło zainteresowanie na lektury szkolne.

– W czołówce znalazły się m.in. „Mitologia” Jana Parandowskiego, „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej oraz „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren – wylicza Kinga Baranowska-Jaworek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

Czytanie - fot. PEXELS
Czytanie – fot. PEXELS

Jaka jest Wasza ulubiona książka?

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania jest książka-niespodzianka. Aby ją zdobyć wystarczy tylko w kilku zdaniach napisać:

Jaka jest Wasza ulubiona książka na jesienne wieczory?

Na odpowiedzi czekamy do niedzieli, 15 października, do godz. 23.59 na adres mailowy: konkurs@twojezaglebie.pl w tytule wpisując „Jesienna książka”. Zwycięzców o wygranej poinformujemy telefonicznie.

Pamiętajcie, aby w treści wiadomości umieścić swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy.

Przesłane odpowiedzi bez tych informacji NIE WEZMĄ udziału w konkursie. Prosimy również o dołączenie klauzuli o ochronie danych osobowych:

„Przystępując do konkursu Uczestnik akceptuje postanowienia niniejszego konkursu oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r., o ochronie danych osobowych.”