Zakończyły się prace remontowe w budynku byłego przedszkola przy Michałowie 6 w Sławkowie. Obecnie działa tu Centrum Usług Społecznych, którego oferta skierowana jest zarówno do młodszych, jak i starszych mieszkańców.

W nowo powstałym Centrum Usług Komunalnych działa świetlica dla dzieci i Dziecięco-Młodzieżowy Klub „Podwórkowy Michałek”. Dodatkowo, dzięki złagodzeniu obostrzeń epidemiologicznych, swoją działalność zaczyna siłownia, sekcja fitness i sekcja tenisa stołowego, prowadzone przez TKKF „Michałek”.

W ramach bezpłatnych zajęć dzieci mogą korzystać ze wsparcia rozwijającego ich zdolności, zajęć edukacyjnych i sportowo-rekreacyjnych, wycieczek, a także pomocy specjalistów – psychologa i logopedy. W świetlicy zajęte są już wszystkie z 15 miejsc. W klubie podwórkowym wolnych jest jeszcze kilka miejsc i nabór wciąż trwa.

Z siłowni i sekcji fitness korzystać mogą członkowie Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Michałek, pod opieką którego znajdują się urządzenia. Aby zostać członkiem organizacji należy zgłosić się do pracownika Centrum Usług Społecznych „Michałów” lub prezesa TKKF. Jest też warunek związany z wiekiem. Konieczne jest ukończenie 16 lat, a w przypadku osób niepełnoletnich – pisemna zgoda rodzica lub prawnego opiekuna.

Z możliwości skorzystania z pomieszczenia i sprzętu do gry w tenisa stołowego korzystać można bez ograniczeń. Budynek przy Michałowie 6 otwarty jest w poniedziałki, środy i piątki od godziny 12 do godziny 20, a we wtorki i w czwartki od godziny 10 do godziny 18.

budynek, centrum usług komunalnych, siłownia
Centrum Usług Społecznych – fot. UM Sławków

Obok budynku znajduje się zewnętrzna siłownia, dostępna zgodnie z regulaminem. Wkrótce powstanie plac zabaw. Trwają także prace pielęgnacyjne i modernizacyjne istniejącego boiska, które również będzie ogólnodostępne.

Nowe życie starego obiektu

Budynek przedszkola na Michałowie powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i od długiego czasu popadał w ruinę. – Zastanawiając się nad jego remontem i wykorzystaniem dla mieszkańców postanowiliśmy postawić na działalność społeczno-rekreacyjną. Dzięki pozyskaniu środków unijnych przywróciliśmy zrujnowany obiekt do życia – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

W ramach kapitalnego remontu budynku na Michałowie na parterze powstały sale do ćwiczeń i dwa pomieszczenia przeznaczone na świetlicę i działania społeczno-kulturalne. Całości dopełniły dwie szatnie z pełnym węzłem sanitarnym.

sala, stoliki, krzesła
Centrum Usług Społecznych – fot. UM Sławków

Istniejący na parterze taras został zaadaptowany na salę sportową. Jest siłownia, szatnie i toalety. Wykonane zostały wszystkie niezbędne instalacje, łącznie z systemem monitoringu wizyjnego. Wykorzystano i zaadaptowano również część piwnic, zyskując dodatkowe powierzchnie.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 2,53 mln zł. Miasto pozyskało ta ten cel dofinansowanie, ze środków unijnych, w wysokości 1,18 mln zł. Ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii miasto otrzymało 686 tys. zł a 304 tys. zł pochodziło z budżetu państwa, w tym z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto Sławków do inwestycji dołożyło 403 tys. zł co stanowi 15,7 proc. całej inwestycji.