Dwa kilometry drogi rowerowej oraz alejki spacerowe – to najważniejsze zmiany jakie najprawdopodobniej do jesieni zobaczą sosnowiczanie wzdłuż Czarnej Przemszy.

Bulwar Czarnej Przemszy to projekt obywatelski, który ma na celu rewitalizację brzegu rzeki. Projekt został skierowany do realizacji dzięki zwycięstwu w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu.

Rewitalizacja bulwarów ma polegać na wybudowaniu wzdłuż brzegu rzeki ścieżki rowerowej oraz alejki spacerowej, z których będą mogli korzystać zarówno rowerzyści, jak i poruszający się pieszo, uprawiające nordic walking czy biegacze.

Firma Drogopol-ZW z Katowic, którą miasto wybrało do realizacji projektu zrezygnowała z podpisania umowy. Wykonaniem inwestycji zajmie się miejska jednostka – Miejski Zakład Usług Komunalnych. Prace jednak rozpoczną się dopiero po tym, jak ekipa MZUK zakończy prace przy pętli dla rolkarzy w Parku Sieleckim.

Modernizacja planowana jest na odcinku od ulicy Przyjaciół Żołnierza do ulicy Wawel. Oprócz ścieżki rowerowej i spacerowej wzdłuż bulwaru zostaną ustawione ławki, a także przewijaki dla rodziców z dziećmi. Ponadto wybudowane zostaną punkty rekreacyjne wyposażone w stojaki rowerowe, stoliki i ławki.

Pierwotnie projekt miał być oddany do użytku mieszkańcom już w lipcu, niestety z powodu zamieszania z wykonawcą ma być gotowy dopiero z końcem wakacji, na przełomie sierpnia i września.

Jak zapowiada Dariusz Jurek, społecznik i pomysłodawca projektu, kolejne odcinki brzegu Czarnej Przemszy będą zgłaszane do rewitalizacji jako projekty w ramach kolejnych edycji budżetu obywatelskiego.

– Co roku będziemy składać projekty na kolejne odcinki bulwaru, odpowiednio według stref konsultacyjnych. Liczymy jednak, że władze miasta dostrzegając w wynikach BO bardzo duże poparcie mieszkańców dołożą do tego projektu dodatkowe fundusze, a wtedy czas kiedy ten projekt zostanie zrealizowany w całości –  od granicy z Będzinem do granicy z Jaworznem zostanie znacznie skrócony – mówił nam w listopadzie Dariusz Jurek.