Budżet obywatelski to dobre narzędzie do realizacji pomysłów mieszkańców. Jednym z ciekawszych projektów jest aleja róż, która powstanie na osiedlu Wagowa w Kazimierzu Górniczym.

Od kilku lat w ramach sosnowieckiego budżetu obywatelskiego realizowane są projekty zgłaszane przez mieszkańców. Są to zarówno siłownie pod chmurką, place zabaw czy osiedlowe parkingi i chodniki. W tym roku, wśród zwycięskich projektów znalazła się także tężnia solankowa oraz aleja róż.

Skwer, przy którym znajduje się już plac zabaw z siłownią oraz wybieg dla psów, zostanie wzbogacony o nowe alejki i nasadzenia oraz miejsca do wypoczynku. Zgodnie z wizją autorki projektu powstanie tutaj aleja róż, pole łubinowo-lawendowe oraz ogród skalny.

Różany ogród powstanie na powierzchni blisko 3000 m2. Znajdzie się tam miejsce dla ponad 300 róż: Golden Celebration, Satina Salsa, Grant Hotel – to tylko niektóre z gatunków. Będzie tutaj miejsce wypoczynku w formie enklawy zieleni. Aleja będzie miała charakter ogrodowy, wraz z alejkami, rabatami czy klombami o różnych kolorach. Do tego ławki z panelami solarnymi umożliwiającymi ładowanie smartfonów, siedziska pod koronami drzew i nie tylko.

Tak zaprojektowany i wykonany obiekt, zgodnie z założeniami pomysłodawcy przedsięwzięcia, ma stanowić „zielone płuca osiedla”. Aleja, mająca charakter parkowy, da mieszkańcom tej części Sosnowca możliwość odpoczynku w samym centrum osiedla.

Koszt inwestycji to 220 tys. złotych.