Policja podsumowuje tegoroczną akcję „Znicz 2017”, która w tym roku trwała, aż siedem dni.

W tym roku akcja „Znicz 2017” rozpoczęła się 27 paźdzernika i trwała aż tydzień. W tym czasie setki funkcjonariuszy sprawdzało prędkość, z jaką jechali kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut, a także sposób przewożenia dzieci.

Przez siedem dni ponad 13,5 tysiąca śląskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Podczas działań mundurowi prowadzili także akcję profilaktyczną dedykowaną kierowcom i pieszym, której hasło brzmiało „Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu…”. Policjanci apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzegając, że chwila nieuwagi może okazać się tragiczna w skutkach.

Pomimo wzmożonych apeli w trakcie przedłużonego weekendu, na śląskich drogach życie straciły 2 osoby, a 77 zostało rannych. Odnotowano 95 wypadków i 1316 kolizji. W tym roku zatrzymano 155 kierowców pojazdów mechanicznych jadących pod wpływem alkoholu (113 osób w stanie nietrzeźwości, co stanowi przestępstwo, a 42 osoby w stanie po użyciu alkoholu, co jest wykroczeniem drogowym). Policjanci zatrzymali także 51 pijanych rowerzystów.

Mundurowi na terenie Dąbrowy Górniczej odnotowali 3 wypadki, 41 kolizji drogowych, oraz zatrzymali 2 kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze nadto nałożyli 152 mandaty karne.

– Tegoroczny okres świąteczny w Dąbrowie Górniczej upływa spokojnie i bezpiecznie. W rejonie dąbrowskich nekropolii obyło się bez poważnych zdarzeń. Sprawdziła się zmiana organizacji ruchu oraz ręczna regulacja ruchem pojazdów w rejonie cmentarzy – podkreśla asp. szt.  Mariusz Miszczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.

Z kolei w powiecie będzińskim w akcję „Znicz 2017” zaangażowanych było blisko 500 policjantów oraz 44 strażników miejskich. Mundurowi odnotowali 44 kolizje, zatrzymali 8 nietrzeźwych. Na szczęście nie doszło do żadnego wypadku.