Trwa akcja „Znicz 2017”. Setki funkcjonariuszy na zagłębiowskich drogach sprawdza prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut, a także sposób przewożenia dzieci.

Jak co roku przełom października i listopada to czas wytężonej pracy policjantów, szczególnie tych z drogówki. Okres Wszystkich Świętych to czas wyjazdów na groby bliskich. W tym czasie setki funkcjonariuszy sprawdza prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, stan techniczny aut, a także sposób przewożenia dzieci. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

– Szczególnie w pobliżu cmentarzy i dworców, ruch jest bardzo duży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach, czyli po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania. Ostrzegamy, że nie ma żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej – apeluje Mariusz Miszczyk, rzecznik KMP w Dąbrowie Górniczej.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku akcja „Znicz 2016” trwała od piątku 28 października do 2 listopada. W Dąbrowie Górniczej w trakcie akcji stróże prawa zatrzymali 2 kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Mundurowi na terenie miasta odnotowali 34 kolizje drogowe. Za nierespektowanie przepisów ruchu drogowego funkcjonariusze zmuszeni byli nałożyć 174 mandaty karne, głównie za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Z kolei w Sosnowcu w akcję „Znicz 2016” zaangażowanych było ponad 600 policjantów. W tym czasie na drogach doszło do dwóch wypadków, w których ucierpiały dwie osoby. Odnotowano także 20 kolizji. Policjanci zatrzymali 2 nietrzeźwych kierowców.