Tradycyjnie okres Wszystkich Świętych, to czas wzmożonego ruchu w okolicach cmentarzy. Planując podróż samochodem na groby bliskich musimy się liczyć z utrudnieniami. Sprawdźcie zmiany w organizacji ruchu w Dąbrowie Górniczej.

Ulice przy cmentarzach, od 31 października do 2 listopada, całkowicie lub częściowo będą wyłączone z ruchu. Aby sprawniej dojechać do nekropolii, najlepiej skorzystać z komunikacji miejskiej, która 1 listopada będzie darmowa. Autobusy i tramwaje, poza pewnymi wyjątkami, będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

1 listopada musimy się liczyć z tymczasowymi zmianami w organizacji ruchu. I tak w ciągu ulicy Nowocmentarnej wprowadzony został ruch jednokierunkowy. Wjazd możliwy jest jedynie od strony ulicy 11 Listopada. Zakaz wjazdu od strony ulicy Buczka. Po jednej stronie jezdni obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju.

Z kolei ulica 11 Listopada została wyłączona z ruchu kołowego na odcinku od skrzyżowania z ul. Majakowskiego do skrzyżowania z ul. Mickiewicza. Objazd poprowadzony będzie ulicą 6 Sierpnia. Zmiany nie dotyczą komunikacji miejskiej.

Ulica 11 Listopada – parking przed sklepem „Biedronka” przeznaczony został na stanowiska handlowe. Obowiązywał będzie na nim zakaz ruchu pojazdów z wyjątkiem posiadających zezwolenie na handel. Odwiedzający cmentarz będą mogli korzystać z parkingu przed „CH Real”, na który będzie się można dostać z ulicy Krasińskiego i ul. Katowickiej (DK94).

Natomiast w ciągu ulicy Górzystej w dzielnicy Ząbkowice wprowadzony został ruch jednokierunkowy. Wjazd możliwy jest od strony Gospodarczej. Wyjazd w ulicę Związku Orła Białego. Po prawej stronie jezdni obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju.

W ciągu ulicy Kościelnej wprowadzony został ruch jednokierunkowy. Wjazd z kolei możliwy jest od ulicy Gwardii Ludowej (Gołonóg – zajezdnia autobusowa) i od strony ul. Piłsudskiego (skrzyżowanie z ul. Siedmiu Szewców). Wyjazd z ulicy Kościelnej w ulicę Piłsudskiego, na skrzyżowaniu w rejonie szkoły podstawowej nr 18. Po jednej stronie jezdni ulicy Kościelnej obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju. 1 listopada fragment ślepej drogi prowadzącej do sanktuarium został wyłączony z ruchu kołowego.

W ciągu ulicy Myśliwskiej, na wysokości cmentarza wprowadzony został zakaz zatrzymywanie się i postoju po jednej stronie jezdni. Ponadto na parkingu przy cmentarzu obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Warto także wspomnieć, że ze względów bezpieczeństwa przejście przez jezdnię drogi krajowej nr 94 w rejonie ulicy Cmentarnej nie zostało wyznaczone.

– Duże natężenie ruchu kołowego oraz znaczne prędkości pojazdów w ciągu drogi krajowej stwarzały w ostatnich latach duże zagrożenie dla pieszych. Nawet w przypadku oznakowania tymczasowego przejścia i ciągłej kontroli przez Komendę Miejską Policji w Dąbrowie Górniczej. W związku z powyższym przechodzenie przez jezdnię drogi krajowej będzie bezwzględnie zakazane. Piesi chcący dostać się z ulicy Majewskiego w rejon cmentarza przy ulicy Myśliwskiej powinni skorzystać z ulicy Białostockiego (ulica pod wiaduktem drogi krajowej) – informuje dąbrowski magistrat.