Ponad 97 proc. mieszkańców Sosnowca, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, opowiedziało się za upamiętnieniem Edwarda Gierka w przestrzeni miejskiej poprzez nazwanie jego nazwiskiem ronda lub ulicy.

W zakończonych we wtorek konsultacjach społecznych udział wzięło prawie 13 tysięcy mieszkańców stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. To o wiele więcej niż w poprzednich konsultacjach dotyczących np. budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego lub przedłużenia linii tramwajowej nr 15. Oddano wtedy odpowiednio 5580 i 3362 głosy.

– W konsultacjach społecznych oddano w sumie 12 765 głosów. Za upamiętnieniem Edwarda Gierka zagłosowało 12 408 osób, a przeciw było 357 mieszkańców naszego miasta. 95 głosów było nieważnych – przekazał Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Konsultacje społeczne dot. ronda Edwarda Gierka w Sosnowcu trwały od 1 do 20 czerwca i zorganizowane były w związku z ustawą dekomunizacyjną, która zakazuje propagowania komunizmu lub innych ustrojów totalitarnych w nazwach obiektów i ulic.

Wyniki przekażą wojewodzie

Wyniki konsultacji zostaną przekazane wojewodzie śląskiemu i najpewniej to on podejmie ostateczną decyzję co do przyszłości nazwy ronda w centrum Sosnowca.

– Wyniki konsultacji, po wcześniejszej weryfikacji, zostaną przesłane do pana wojewody. Myślę, że stanie się to jeszcze pod koniec tego miesiąca – dodaje Rafał Łysy.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że w związku z wynikami konsultacji miasto nie przygotuje uchwały dotyczącej zmiany nazwy ronda Edwarda Gierka.

– Wyniki konsultacji zapewne utwierdzą większość radnych w przekonaniu, by nie zmieniać nazwy ronda im. Edwarda Gierka. Nie wiadomo jednak, czy weźmie je pod uwagę wojewoda śląski, który będzie miał prawo narzucić miastu własną nazwę ronda. Mam jednak nadzieję, że uszanuje on wolę sosnowiczan – powiedział podczas czwartkowej sesji radny Tomasz Niedziela.

Lewica napisała list do prezesa PiS

Manifestacja w obronie Edwarda Gierka - fot. MC
Manifestacja w obronie Edwarda Gierka – fot. MC

Przypomnijmy, że przewodniczący sosnowieckich struktur SLD napisał nawet w tej sprawie list otwarty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

– Piszę do Pana w imieniu tysięcy mieszkańców Sosnowca, którzy nie godzą się na to, aby zaprzeczać historii stanowiącej część tożsamości ich miasta (…) W przypadku Edwarda Gierka nie można dokonywać jednoznacznych ocen w kategoriach dobry-zły. Tym bardziej patrząc z perspektywy mieszkańców Sosnowca, dla których gierkowska dekada w dalszym ciągu pozostaje synonimem najbardziej dynamicznego rozwoju miasta w jego 115-letniej historii – napisał Tomasz Niedziela.

Tomasz Niedziela przypomniał także w liście, że Katowice nie muszą zmieniać nazwy ronda gen. Jerzego Ziętka, który też był działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w 2010 roku w Sosnowcu. Kandydujący wówczas na prezydenta Polski prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił o „zdrowych ambicjach, które chciały uczynić z Polski kraj ważny”, a Edwarda Gierka nazwał „komunistą, ale jednak patriotą”.

Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu - fot. MG
Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu – fot. MG

Chcą zerwać z „czerwoną tradycją”

Przeciwnego zdania był Tomasz Mędrzak, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Uważam, że nazwa ronda powinna być zmieniona. Tego wymagają od nas zapisy ustawy – powiedział. Dodał także, że to idealna okazja, aby zerwać z „czerwoną tradycją” miasta.

Są też przeciwnicy Gierka

Przeciwko upamiętnieniu Edwarda Gierka protestują przedstawiciele klubu Gazety Polskiej w Sosnowcu. Chcą, aby rondo u zbiegu ulic 1 Maja, Ostrogórskiej, Małachowskiego i Sienkiewicza nosiło nazwę „Rondo Ostrogórska”. Z kolei radny Karol Winiarski złożył wniosek o zmianę patrona na Józefa Patrycjusza Cieszkowskiego – twórcę pojęcia „Zagłębie”.

Ulica Adama Śliwki w Sosnowcu – fot. MZ
Ulica Adama Śliwki w Sosnowcu – fot. MZ

Dekomunizacja ulic

W czwartek radni zdecydowali także o zmianie nazw ulic: z Tomasza Zapały na Władysława Jagiełły, z Bronisława Wesołowskiego na Józefa Pomian Pomianowskiego, z Braci Śliwów na Braci Altman, z Dąbrowszczaków na Henryka Dietla, z Jana Gacka na Gacka, z Brunona Jasieńskiego na Armii Krajowej i (inna część) Anki Kowalskiej, z Ignacego Kalagi na Jana Dormana, z Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego, z Hanki Sawickiej na Kryptologów, z Lucjana Szenwalda na KWK Kazimierz, z Jana Szewczyka na W. Fitznera i K. Gampera oraz o usunięciu patrona szkoły nr 16, czyli Mariana Buczka.

Radni zdecydowali również, że nie zostaną zmienione nazwy ulic: 27 stycznia, Braterstwa Broni, Przyjaciół Żołnierza i Przyjaźni (motywując to zmianą interpretacji ich nazw). Nie zdecydowali też czy w przypadku ul. Adama Śliwki nazwa zostanie zmieniona na Bogusława Kabały czy po prostu Śliwki.