Dylan Groenewegen wygrał pierwszy etap Tour de Pologne z metą w Katowicach. Holender prawdopodobnie zostanie zdyskwalifikowany. Kilka metrów przed metą odepchnął łokciem Fabia Jakobsena.

W środę, 5 sierpnia, wystartował w Chorzowie 77. Tour de Pologne. Wyścig rozpoczął się dokładnie rok po tragicznej śmierci Bjorga Lambrechta. Młody Belg zmarł w wyniku wypadku na trasie.

Kolarze przejechali m.in. przez Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Dąbrowę Górniczą Sosnowiec i Siemianowice Śląskie. Pierwszy etap zakończył się w Katowicach. Niestety na mecie doszło do dramatycznego wypadku. Walczący o zwycięstwo Dylan Groenewegen staranował rodaka Fabio Jakobsena, który z wielkim impetem wpadł na barierki. Ucierpiał także sędzia odpowiedzialny za pomiar czasu.

Stan Fabio Jakobsena jest poważny. Kolarz został zaintubowany i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

AKTUALIZACJA

Po wypadku Holender w stanie śpiączki został przewieziony do szpitala w Sosnowcu. Tam ustabilizowano jego stan. – Fabio Jakobsen nadal utrzymywany jest w śpiączce, lecz nie ma uszkodzeń mózgu ani kręgosłupa – napisano w oficjalnym komunikacie grupy Deceuninck-Quick Step.

– Właśnie wróciłem ze szpitala, trochę uspokojony. Po obejrzeniu kraksy obawialiśmy się najgorszego, ale teraz wiemy, że stan Fabio Jakobsena jest ustabilizowany. Z kolei sędzia odzyskał przytomność i jest w stabilnym stanie. Serdecznie dziękuję lekarzom i personelowi szpitala za szybką pomoc i opiekę, a wszystkim poszkodowanym w wypadku życzę szybkiego powrotu do zdrowia – powiedział Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

Za zwycięzcę pierwszego etapu uznano Fabio Jakobsena z ekipy Deceuninck-Quick Step. Zgodnie z decyzją sędziów Dylan Groenewegen został zdyskwalifikowany i wykluczony z dalszej rywalizacji. Międzynarodowa Unia Kolarska uznała zachowanie kolarza za niedopuszczalne i skierowała sprawę do Komisji Dyscyplinarnej w celu nałożenia na zawodnika kolejnych sankcji proporcjonalnych do wagi przewinienia.

Co następnego dnia?

Drugiego dnia zmagań kolarze pokonają najkrótszy etap w tegorocznej edycji wyścigu, prowadzący z Opola do Zabrza. Finiszować będą przy stadionie miejscowego Górnika.

Po raz drugi o zwycięstwo powinni stoczyć walkę sprinterzy. W Zabrzu peleton pokona trzy rundy po sześć kilometrów. W pierwszej części trasy dojdzie do walki o punkty w klasyfikacji górskiej, na Górze Świętej Anny, czyli podjeździe drugiej kategorii.

Wyścig w dobie pandemii

77. Tour de Pologne jest pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez udziału publiczności na startach i metach oraz bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej.

Etapy 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia):

Etap I: Chorzów – Katowice (195,8 km)
Etap II: Opole – Zabrze (151,5 km)
Etap III: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
Etap IV: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
Etap V: Zakopane – Kraków (188 km)