Niemiec Pascal Ackermann wygrał pierwszy etap 76. Tour de Pologne i został liderem wyścigu. Najlepszy z Polaków Paweł Franczak był ósmy.

W sobotę, 3 sierpnia, wystartował w Krakowie 76. Tour de Pologne. Najlepszy okazał się Niemiec Pascal Ackermann z grupy Bora-Hansgrohe. Drugi był Kolumbijczyk Rendon Gaviria (UAE Team Emirates), a trzeci Holender Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick-Step).

Dla 25-letniego Niemca to siódme zwycięstwo w tym sezonie. – To był szybki i nerwowy finisz. Widziałem, że Gaviria zaatakował, ale czułem się dziś mocny i wygrałem. Mam nadzieję, że utrzymamy koszulkę jak najdłużej – powiedział zwycięzca pierwszego etapu.

Pascal Ackermann zwycięzcą pierwszego etapu 76. Tour de Pologne – fot. Szymon Gruchalski

Jak poradzili sobie Polacy?

Najszybszy z Polaków na pierwszym etapie Paweł Franczak z Reprezentacji Polski był ósmy. – Ten finisz znam bardzo dobrze – ciasno, trochę nerwowo. Nie było pociągów, trzeba było przeskakiwać z koła na koło. Wygrał najlepszy, a ja cieszę się z ósmego miejsca. Przed startem wiedzieliśmy, że chcemy być w ucieczce i zdobyć koszulkę, a ja miałem czekać na końcówkę. Plan został więc wykonany – przyznał Paweł Franczak. Rafał Majka dojechał do mety 65.

Jakub Kaczmarek wiceliderem 76. Tour de Pologne – fot. Szymon Gruchalski
Jakub Kaczmarek wiceliderem 76. Tour de Pologne – fot. Szymon Gruchalski

Niemiec liderem

Pierwszym liderem wyścigu został Pascal Ackermann. Na drugim miejscu jest Jakub Kaczmarek, dzięki bonifikatom uzyskanym na lotnych premiach. W klasyfikacji drużynowej prowadzi UAE Team Emirates.

Co następnego dnia?

Na niedzielę zaplanowano kolejny płaski odcinek z Tarnowskich Gór do Katowic (153 km). Po starcie peleton pokona 32-kilometrową rundę wokół Tarnowskich Gór, po czym ruszy na południe. Na trasie znajdują się trzy Lotne Premie LOTTO – w Piekarach Śląskich, Siemianowicach Śląskich i Katowicach. Ta ostatnia odbywa się pod hasłem 100-lecia PCK. Także w Katowicach kolarze powalczą na dwóch Górskich Premiach TAURON czwartej kategorii. Peleton pokona trzy 19-kilometrowe rundy i powalczy na finiszu przy katowickim Spodku.

Tygodnik Twoje Zagłębie jest jednym z regionalnych patronów medialnych 76. Tour de Pologne.

Etapy 76. Tour de Pologne:

1. etap (3 sierpnia 2019): Kraków – Kraków (132 km)
2. etap (4 sierpnia 2019): Tarnowskie Góry – Katowice (153 km)
3. etap (5 sierpnia 2019): Chorzów – Zabrze (150,5 km)
4 etap (6 sierpnia 2019): Jaworzno – Kocierz (173 km)
5. etap (7 sierpnia 2019): Wieliczka – Bielsko-Biała (154 km)
6. etap (8 sierpnia 2019): Zakopane – Kościelisko (160 km)
7. etap (9 sierpnia 2019): Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska (153 km)