Nowe przepisy budowlane związane z tzw. Polskim Ładem zezwalają na budowę domu o powierzchni nie przekraczającej 70 m2 jedynie na podstawie oświadczenia. W roku 2022 należy się więc spodziewać ożywienia w zainteresowaniu budową małych domów. Gdzie znaleźć ich najlepsze projekty?

Projekty domów nie większych niż 70 m2

Wśród wielu propozycji na rynku domów postanowiliśmy wyróżnić Pracownię Architektoniczną DomoweKlimaty.pl. Mamy ku temu powody. Architekci tego ośrodka prezentują niezwykle ciekawe i nowoczesne rozwiązania, projektów domów spełniających kryteria budowy na warunkach przewidzianych w ustawie pracownia ta posiada bardzo wiele, poza tym jej wzornictwo zachowuje najlepsze standardy. Na tej podstawie postanowiliśmy utworzyć Top 5 projektów domów do 70 m2. Zaczynajmy.

Drops

Ten dom z zewnątrz przykuwa uwagę niemalże zupełnym brakiem ozdób – całość wygląda nadzwyczaj prosto, schludnie i elegancko. Wyraźnie widoczny jest nowoczesny minimalizm podporządkowany funkcjonalności. Dwuspadowy dach z niskim kątem pochylenia, możliwość wyboru rodzaju fasady, dwie kondygnacje. Wnętrze jest jasne i przejrzyste: na parterze salon połączony z kuchnią, na poddaszu dwa pokoje, druga łazienka i dodatkowe pomieszczenie. Nowoczesny klasyk.

projekt domu
Drops – fot. mat. pras.

Czarna 70

Ten dom zwraca uwagę rozłożystymi dachami nad wejściem głównym i werandą. Dwuspadowy dach kryjący poddasze ma jednak ostrą linię. Dopracowano każdy szczegół pod względem estetycznym, dlatego Czarna 70 znajduje wielu zwolenników. Hol na parterze pozwala bezpośrednio dostać się do każdego pomieszczenia na tym poziomie, między innymi do wydzielonego już na parterze pokoju (obok salonu z kuchnią). Salon jest wyjątkowo dobrze oświetlony z trzech stron. Na poddaszu prawię połowę miejsca zajmuje rozległy pokój, reszta przestrzeni jest rozdysponowana na trzy pozostałe pomieszczenia. Elewacja z szalówki robi niepowtarzalne wrażenie.

projekt domu
Czarna 70 – fot. mat. pras.

Mors D

To dom dla zwolenników konstrukcji parterowych. Jest zaprojektowany na planie wydłużonego prostokąta, lecz bryła nie robi wrażenia uproszczonej i surowej, głównie z powodu dołączenia dość dużych rozmiarów zadaszenia przed dwoma dużymi oknami do salonu, nad gankiem. W klasycznej wersji połączono biel ścian z czernią zadaszenia, oraz dodano wiele elementów jasnego drewna, które nadaje domowi ciepły charakter. 70 m2 rozplanowano na jednym poziomie w postaci pięciu pomieszczeń. Większość dni w roku można spędzać na rozległym tarasie, z którego wejście prowadzi prosto do salonu.

projekt domu
Mors D – fot. mat. pras.

Obłok 2

Geometryczna bryła i doskonałe proporcje, jednakże te wszystkie “kąty proste” nawet przez moment nie nudzą. Bowiem oprócz oczywistej proporcjonalności do wykonania poszczególnych fragmentów użyto różnych materiałów, a więc matematyczna perfekcja jest uzupełniona o finezję. Projekt wydaje się doskonały także z tego względu, że architekt dla każdego pomieszczenia w przestrzeni 70 m2 przeznaczył dokładnie tyle miejsca, ile wymaga jego funkcja użytkowa.

projekt domu
Obłok 2 – fot. mat. pras.

Czajka

Czajka z pewnością zainteresuje każdego, kto przyzwyczajony jest do tradycyjnych wzorców estetycznych. Oczywiście jest to dom na wskroś nowoczesny. Jego niespełna 70 m2 może zamieszkiwać nawet duża rodzina.

projekt domu
Czajka – fot. mat. pras.

Budujemy dom 70 m2

Program “Dom bez formalności” pozwala uzyskać coś ciekawszego niż nawet większe niż 70 m2 mieszkanie w bloku, i to przy niższych kosztach. W roku 2022 zobaczymy jak i czy zmienił się rynek domów w kraju z powodu nowych regulacjach ustawowych. Program jest częścią pakietu Polski Ład.