Ogłoszony przez rząd „Polski Ład” ma ułatwić polskim rodzinom kupno nieruchomości, budowę własnego domu oraz wspomóc znajdującą się w stagnacji branżę deweloperską. Czy faktycznie można spodziewać się poprawy sytuacji? Jakie rzeczywiście mogą być skutki „Polskiego Ładu”? Przyjrzyjmy mu się bliżej.
Państwowa gwarancja wkładu własnego
Ułatwienie młodym rodzinom zaciągnięcia pierwszego kredytu na zakup mieszkania lub domu to jeden z ważniejszych punktów powiązanych z wejściem w życie „Polskiego Ładu”. Według założeń mogą one liczyć nawet na 150 tysięcy złotych gwarancji ze strony Skarbu Państwa, która to zastąpi obowiązkowy dotychczas wkład własny. Rodziny wielodzietne i korzystające z mieszkalnictwa społecznego będą mogły liczyć nawet na 10 tysięcy złotych więcej. Program ten będzie obwarowany kilkoma wymogami. Będą mogły skorzystać z niego osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, wysokość otrzymanego wsparcia będzie w jakiejś mierze zależała od liczby posiadanych dzieci oraz planowane są pewne ograniczenia w cenie za metr kwadratowy nabywanej nieruchomości. Mimo wszystko szacuje się, że ze wsparcia może skorzystać nawet 80 tysięcy rodzin każdego roku.
Bon mieszkaniowy
To kolejne z proponowanych rozwiązań mające ułatwić nabywanie mieszkań tym, którzy nie mają wysokiej zdolności kredytowej. Mogą oni otrzymać pomoc w wysokości 5 tysięcy złotych (gospodarstwa jednoosobowe), 25 tysięcy złotych (rodziny z jednym dzieckiem) lub 40 tysięcy złotych (rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci). Taki bon można zrealizować przykładowo w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej jako partycypację lub jako wkład w Spółdzielni Mieszkaniowej. Rodziny mające co najmniej trójkę dzieci lub dzieci niepełnosprawne, mogą skorzystać z bonu mieszkaniowego rodzinnego, który funkcjonuje na podobnych zasadach, ale jego wysokość wynosi 100 tysięcy złotych, a każde kolejne dziecko dodaje 15 tysięcy złotych. Jeśli rodzina posiada już na własność dom lub mieszkanie większe niż 65 metrów kwadratowych, to zamiast 100 tysięcy, otrzyma 55 tysięcy złotych, natomiast dodatek za każde kolejne dziecko pozostaje bez zmian.
Dom bez formalności do 70 m2
Jedną z najczęściej komentowanych zmian w ramach „Polskiego Ładu” jest możliwość wybudowania domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych, jedynie zgłaszając budowę. Jak pokazują oferty na obido.pl, obiekty o podobnym metrażu cieszą się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród rodzin z jednym dzieckiem lub dwójką dzieci. Co prawda będą to musiały być domy o płaskim dachu, jednak jest to i tak znaczny postęp w porównaniu do dotychczasowych dopuszczalnych 35 metrów (nie więcej niż 1 na każde 500 metrów działki). Najprawdopodobniej będzie to związane również ze zmianami w prawie budowlanym i w prawie o zagospodarowaniu przestrzennym.
Czy „Polski Ład” korzystnie wpłynie na rynek nieruchomości?
Bez wątpienia zapowiadane zmiany znacząco wpłyną na zwiększenie wycen nieruchomości w Polsce. Z samej możliwości zakupu mieszkania bez wkładu własnego może skorzystać ponad 80 tysięcy rodzin rocznie, kolejne tysiące zapewne wspomogą się bonem mieszkaniowym. Oznacza to pojawienie się na rynku dużej liczby nowych nabywców, którzy do tej pory z jakichś powodów nie byli zainteresowani zakupem własnej nieruchomości. Przy dosyć ograniczonych możliwościach budowy nowych mieszkań i domów przez deweloperów nieuchronnie oznacza to przewagę popytu nad podażą i najprawdopodobniej kontynuację wzrostu cen. Dodatkowe środki, którymi dysponować będą kupujący, również najprawdopodobniej ośmielą deweloperów do podnoszenia cen nieruchomości.