W trosce o dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów polski rząd planuje nowelizacje ustawy o polskiej w muzyce w radiach. Poseł Marek Suski zapowiedział, jak miałaby ona wyglądać.

W czwartek, 20 stycznia poseł Marek Suski przedstawił założenia przygotowywanej noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Jej głównym celem jest większa częstotliwość nadawania polskiej muzyki w mediach, co ma przyczynić się do większej dbałości o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów.

– To ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach. Ustawa przewiduje 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów muzyczno-słownych. I proponujemy co najmniej 80 proc. w godz. 5-24. I tutaj jest jeszcze jeden element, taki bonus dla debiutantów – czas antenowy zespołów czy utworów muzycznych, które byłyby zespołami bądź utworami debiutanckimi, będą liczone jako 300 proc. czasu antenowego – wyjaśnia Marek Suski, poseł PiS.

Nowelizacja ustawy ma być również zachętą dla polskich artystów, którzy są w trudnej sytuacji ze względu na trwającą pandemię i obostrzenia. – To rozwiązanie podobne jak w niektórych innych krajach Unii Europejskiej, podobne jak np. we Francji. To pierwszy krok w celu promocji naszej kultury jeżeli chodzi o tego rodzaju rozwiązania – podkreślił Marek Suski.