Pod koniec września ogłoszono w Sosnowcu przetarg na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej, które zastąpi obecne Egzotarium. To wyczekiwana od lat inwestycja.

Kilka dni temu w Sosnowcu ogłoszono przetarg na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej, które zastąpi obecne Egzotarium. Termin składania ofert upływa 30 października. Urzędnicy rozstrzygnięcia przetargu spodziewają się na przełomie tego i następnego roku. – To chyba jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji na terenie naszego miasta – ocenia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że na początku roku miasto otrzymało 15,3 mln zł dofinansowania na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium i zagospodarowanie terenów Parku Tysiąclecia przy ul. Baczyńskiego. Wiadomo, że park Tysiąclecia przebuduje konsorcjum firm Gama z Jaworzna i Virdis z Zabrza.

Obecne Egzotarium zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej. W założeniu ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności. Prace powinny zakończyć się po 2 latach od rozpoczęcia robót.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Nowoczesne Egzotarium

Nowe Egzotarium ma pełnić m.in. funkcje edukacyjne. W częściowo przeszklonym budynku mają mieścić się ekspozycje poświęcone środowiskom rodzimym, Morza Śródziemnego, pustynnym i lasów deszczowych Amazonii. Baseny mają prezentować wody rzeki Przemszy, Amazonki, jeziora Malawi oraz dorzecza Missisipi.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

W budynku powstać mają też minikino oraz dwie nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone m.in. w komputery, mikroskopy i systemy multimedialne. A wszystko to z widokiem na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu.

Teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano jako cztery łączące się strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, strefę z wolierami oraz parkową.

Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ
Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ

Park Bioróżnorodności

Projekt przebudowy parku Fusińskiego przy sosnowieckim Egzotarium jest już prawie gotowy. Za prawie 7 mln zł powstanie tam park bioróżnorodności.

Zaplanowano 47 tysięcy nasadzeń krzewów i drzew. Powstaną oczka wodne, domki dla ptaków, budki dla nietoperzy, a także oczka wodne. Zmieni się cała infrastruktura tego miejsca. Przebudowane zostaną ścieżki dla pieszych oraz schody, by z parku mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Powstaną toalety, zostaną ustawione nowe ławki, a cały park zostanie ogrodzony.

W styczniu podpisano umowę z wykonawcą robót – czeską firmą 4AS. – W sierpniu wykonawca przedstawił do akceptacji gotowy projekt budowlany. W tej chwili przygotowywany jest już do złożenia w Wydziale Administracji Architektoniczno-Budowlnaej, celem uzyskania pozwolenia na budowę – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Prace powinny się rozpocząć w październiku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Sosnowieckie Egzotarium przejdzie prawdziwą metamorfozę. Powstanie tu Centrum Edukacji Ekologicznej