Mamy dobre wiadomości dla wszystkich sosnowieckich rowerzystów. W najbliższych miesiącach w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego powstanie ponad 10 kilometrów nowych dróg rowerowych.

Grota-Roweckiego, Żeromskiego, Orła, Braci Mieroszewskich, Mierosławskiego, Al. Mireckiego, Bulwar Czarnej Przemszy – na tych ulicach, alei i bulwarze w najbliższych miesiącach pojawią się nowe drogi rowerowe. W sumie w najbliższych miesiącach powstanie ponad 10 kilometrów nowych dróg rowerowych.

Poznaliśmy już wykonawców pierwszego docinka ulicy Grota-Roweckiego (1,45 mln zł), Żeromskiego (1 mln zł) i łącznika Bulwaru Czarnej Przemszy (850 tys. zł). – Rozpisaliśmy już właściwie wszystkie przetargi w tym na kilometrowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż alei Mireckiego, który jest ważnym łącznikiem pomiędzy ulicą Piłsudskiego i Grota-Roweckiego. Liczę, że jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli z nowego połączenia korzystać – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Również do listopada 2019 roku powinna być gotowa 700-metrowa droga wzdłuż ulicy Orlej i podobnej długości drugi fragment trasy biegnący wzdłuż ulicy Grota-Roweckiego. – To tylko w niewielkim fragmencie ulicy Żeromskiego i Orlej przewidujemy wspólny ciąg pieszo-rowerowy, bo wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i rowerzystów. Wszędzie tam, gdzie możemy, planujemy 2-metrowej szerokość drogę rowerową i od 1,5 do 3 metrów szerokości chodnika – mówi prezydent Chęciński.

Stacje wypożyczalni rowerowych Sosnowca – fot. UM Sosnowiec
Stacje wypożyczalni rowerowych Sosnowca – fot. UM Sosnowiec

Najszybciej, bo już za pięć miesięcy ma być gotowy odcinek drogi wzdłuż ulicy Żeromskiego. Warta 1 mln zł inwestycja zostanie wykonana w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Droga połączy już istniejący odcinek trasy rowerowej przebiegającej wzdłuż ulicy 3 Maja z ulicą Orlą. – Właśnie ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na trzy kolejne drogi rowerowe, w tym ulicę Orlą. To pozwoli na bezpieczne dojechanie rowerem do granicy z Będzinem – tłumaczy Arkadiusz Chęciński.

Najdłużej rowerzyści poczekają na budowę blisko 4-kilometrowej trasy rowerowej wzdłuż ulicy Braci Mieroszewskich od granicy z Dąbrową Górniczą aż do ronda Jana Pawła II oraz na 700-metrowy odcinek Bulwaru Czarnej Przemszy pomiędzy ulicą 1 Maja, a parkiem Harcerskim. Ostatnim akcentem będzie realizacja 600-metrowego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ulicy Mierosławskiego. Ten fragment pozwoli na skomunikowanie się z drogą rowerową biegnącą ulicami Kościelną i Ostrogórską. Te trzy drogi również powstaną w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcy będą mieli 17 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Przypomnijmy, że do wiosny 2020 roku w Sosnowcu pojawi się 12 nowych stacji rowerowych, w których będzie 140 rowerów. W sumie w ramach Sosnowieckiego Roweru Miejskiego będą funkcjonowały 22 wypożyczalnie rowerowe z 270 jednośladami.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wiosną 2020 roku w Sosnowcu powstanie 13 nowych wypożyczalni rowerów miejskich

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here