Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni przyjęli budżet na 2019 rok, który będzie obfitował w wielkie inwestycje.

Na grudniowej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu radni przyjęli budżet na 2019 rok. Z 22 głosujących, 19 było za przyjęciem budżetu, a 3 radnych wstrzymało się od głosu. – Wspólnie z radnymi, przyjęliśmy budżet na 2019 rok – bez żadnego głosu sprzeciwu – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W budżecie na przyszły rok, po stronie dochodów znalazło się 1 017 242 089,37 zł, z czego 929 882 259,00 zł to dochody bieżące, a 87 359 830,37 zł stanowią dochody majątkowe. Natomiast wydatki zaplanowano na 1 040 532 233,37 złotych, z czego 873 159 839,00 zł to wydatki bieżące, a 167 372 394,37 zł to wydatki majątkowe. Oznacza to, że deficyt budżetu miasta wynosi ponad 23 mln złotych.

– Stawiamy na zrównoważony rozwój, stąd kładziemy duży nacisk na równomierne rozwijanie naszego miasta. Zbliżający się rok będzie obfitował w wiele inwestycji – mówił radnym, Arkadiusz Chęciński.

Zbliżający się rok będzie niezwykle intensywny pod względem inwestycyjnym. Zmiany obejmą wiele dziedzin: komunikację, drogi, edukację, sport, rekreację oraz zdrowie. – Kolejny rok będzie bardzo ważny. Będzie kontynuowali inwestycje, ale także rozpoczniemy nowe – podkreśla prezydent.

Wśród planowanych na przyszły rok przedsięwzięć znalazły się m.in. przebudowa skrzyżowań: Hubala-Dobrzańskiego/Zapolskiej/Gacka, Wileńska/Minerów, Lenartowicza/al. Paderewskiego, a także DK94 z ulicą Długosza, kolejnego odcinka ulicy Grota-Roweckiego czy przebudowa ulicy Kukułek.

Zmiany na lepsze będzie można również obserwować w komunikacji tramwajowej. Bowiem wkrótce ruszy przebudowa torowiska w ulicy Będzińskiej. Tramwaje Śląskie chcą także, aby w przyszłym roku na dobre rozpoczęły się roboty przy wydłużeniu linii tramwajowej do Placu Papieskiego oraz przebudowa torów w ulicach 1 Maja, Andersa, Wojska Polskiego i Małachowskiego.

Zaplanowano także prace nad drogami łączącymi ulicę Sedlaka z Niepodległości oraz Czeladzką z Suchą, a także projekt na budowę nowego łącznika z S1 w rejonie Dańdówki i Klimontowa. Ponadto, w planach znalazła się przebudowa pięciu kolejnych przejść podziemnych oraz rozbudowa Sosnowieckiego Roweru Miejskiego.

W przyszłorocznych planach znalazła się także rozbudowa dwóch Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także termomodernizacja LO im. Emilii Plater. Z kolei przy SP nr 15 w Niwce powstanie długo oczekiwanie boisko. Przyszły rok to także ambitne plany związane z pracami nad uruchomieniem kolejnego oddziału Żłobka Miejskiego, który docelowo będzie mógł przyjąć 100 dzieci.

Dodatkowo, w budżecie są zabezpieczone pieniądze na przebudowę Egzotarium wraz z otaczającym Parkiem Fusińskiego, a także Parku Tysiąclecia w Milowicach. Z kolei w Kazimierzu Górniczym zakończy się przebudowa Muszelki oraz MDK Kazimierz.

Najbliższe miesiące to także rozstrzygnięcie przetargu na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Zmiany czekają także obiekt sportowy przy ulicy Hubala-Dobrzańskiego, zakończy się też metamorfoza Stawików. W przyszłym roku powinniśmy poznać zmiany jakie przejdzie kryta pływalnia przy ulicy Żeromskiego oraz otwarty basen Sielecki.

Będzie to także intensywny czas dla Sosnowieckich Wodociągów, które zakończą prace w rejonie osiedla Bór oraz rozpoczną roboty wzdłuż ulicy Staszica, Okrzei, Chemicznej, Fabrycznej.

Rozpocznie się także realizacja III etapu gospodarki wodno-kanalizacyjnej w okolicach Ostrów Górniczych. Zadanie obejmie m.in. ulice: Starzyńskiego, Metalową, Klubową, Górną, Juliuszowską, Gałczyńskiego, Orzeszkową, Limbową, Maczkowską.

Planowana jest inwestycja w sieć wodociągową w ulicach 11 listopada, Śliwki, Czeladzka, Sucha, Baczyńskiego.

Skomentuj przez Facebook

10 KOMENTARZE

 1. Poświęciłem 20 minut życia i co najmniej 4 z ww pozycji to przeciągną się głęboko w czasie, skoro przetargi są unieważnione z powodu nie wystarczającego budżetu Zamawiającego. Trochę więcej realizmu…

 2. Wiem, że to raczej w gestii Tramwajów Śląskich, ale stan torowiska linii 26 od Dańdówki do Niwki to jest dramat – nie dość że te tory pamiętają chyba Stalina, to jeszcze są tak powyginane, że trzeba po nich jechać tempem spacerowym żeby nie wykoleić się.

 3. Gdyby nie niedorzeczny pomysł ze stadionem to większość do przyjęcia. Można jednak zapytać dlaczego tak mało?
  Poza tym kolejne pytanie, czy to wszystko jest niedoszacowane na poziomie 50% tak jak większość, bo wtedy mamy z całości tylko połowę zrobione.

 4. Niech ten facet zmieni marynarkę…
  Ta z koca nie jest za fajna.
  Szwagier pompka normalnie!
  No przecież jak to wygląda? Krawat w geometrię, poszetka w groszki, marynarka w kratę i do tego ten łańcuch miejski. Zamęt i chaos. Nie ma tam jakiego stylisty w tym ratuszu, co by włodarza ubrał jak panisko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here