Jaworzno ma najbardziej zrównoważoną mobilność w Polsce. Miasto otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie ECO-MIASTO.

W organizowanym po raz piąty ogólnopolskim projekcie ECO-MIASTO, którego celem jest promowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju miast i nagradzanie ośrodków miejskich najlepiej realizujących tę ideę, Jaworzno zdobyło pierwsze miejsce w kategorii: mobilność zrównoważona. Nagrodę z rąk Ambasadora Francji Pierre’a Lévy’ego odebrał Prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

– Jury doceniło nasze zaangażowanie w elektromobilność, a także projekt pierwszej w Polsce bezkolizyjnej velostrady – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Paweł Silbert odbiera nagrodę ECO-MIASTO - fot. UM Jaworzno
Paweł Silbert odbiera nagrodę ECO-MIASTO – fot. UM Jaworzno

Jaworzno już od kilku lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Po mieście jeździ pierwszy na polskich drogach elektrobus, a jeszcze w tym roku do miasta trafi 22 kolejnych takich pojazdów. To jednak nie wszystko. W mieście powstała też specjalna stacja ładowania wraz ze stacją transformatorową oraz peryferyjne stacje szybkiego ładowania. Władze Jaworzna planują też uruchomienie systemu elektrycznych rowerów miejskich. Do tego należy dodać starania dot. pojazdów autonomicznych i pierwszego testowego odcinka hyperloopa.

– Kolejne autobusy elektryczne wyjeżdżają na trasy, powstają nowe punkty ładowania, pracujemy nad wdrożeniem do ruchu autonomicznych pojazdów, elementy infrastruktury rowerowej i rekreacyjnej wypełniają krajobraz miasta. Oczywiście to tylko wycinek naszej pracy nad zrównoważoną mobilnością. Cieszę się, że nasze pomysły zdobywają uznanie w prestiżowych konkursach – podkreśla prezydent Silbert.

Do projektu zgłosiły się 63 miasta. W sześciu kategoriach konkursowych, organizatorzy otrzymali 93 formularze zgłoszeniowe. Z woj. śląskiego startowało dziewięć miast. Jaworzno do projektu zgłosiło się w kategorii zrównoważona mobilność. Oprócz lauru konkursowego, miasto otrzyma na miesięczne testy elektryczny samochód renault ZOE.