W środę, 24 lutego odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielski, w trakcie której zapowiedziano zmiany dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z pandemią koronawirusa.

W Polsce w ostatnim czasie odnotowano wzrost zakażeń COVID-19. Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach oraz liczba zleconych testów. – Dane na temat liczby zakażeń wskazują znaczący dzienny przyrost zachorowań. Raport należy również zestawić z wynikami z poprzedniego tygodnia. Dziś odnotowaliśmy ponad 12 tys. nowych zachorowań. Dokładnie tydzień temu liczba ta wynosiła 8,7 tys. Mamy dynamiczny wzrost zakażeń z dnia na dzień oraz w stosunku do poprzedniego tygodnia – to prawie 3,5 tys. przypadków więcej niż tydzień temu. Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. W kraju pojawił się również pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szczególnie trudna sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, dlatego od 27 lutego zostaną zaostrzone zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Od soboty zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe. – Ze względów bezpieczeństwa, podjęliśmy również decyzję o powrocie uczniów klas I-III do nauczania zdalnego. Bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków – 7 proc., a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie – 6.69 proc. – dodał minister zdrowia.

To jednak nie koniec zmian. 27 lutego wejdą w życie zmiany, które dotyczyć będą wszystkich. – Najważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmujemy wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Rada Medyczna przygotowała zalecenia, który sposób zakrywania ust i nosa najlepiej chronią nas przed zakażeniem – podkreśla Niedzielski.- Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki – dodał.

Ponadto, od soboty, 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Nowe obostrzenia obowiązują do 14 marca. Warto również pamiętać, że wciąż obowiązuje nakaz zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi czy konieczność zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.