Szkoła Podstawowa w Strzyżowicach znalazła się na liście zwycięzców konkursu „Zielona Pracownia’2021”. Dzięki zdobytemu dofinansowaniu w placówce zostanie utworzona pracownia ekologiczno-przyrodnicza.

Pracownia „Nakręceni na zielone” utrzymana zostanie w odcieniach zieleni, a jedną z jej ścian pokryje wielkoformatowa tapeta przedstawiająca las. Nie zabraknie również plansz dydaktycznych związanych ze środowiskiem i przyrodą, w tym o etapach recyklingu, odnawialnych źródłach energii i atmosferze. Na podłodze pojawi się naklejka imitująca przepływający przez salę strumień.

W sali znajdzie się zestaw ClassVR z licencją, który pozwoli uczniom odbywać wirtualne wycieczki w różne środowiska. Prezentowanie materiałów edukacyjnych z komputera nauczyciela z wykorzystaniem okularów do wirtualnej rzeczywistości pozwoli na pełne zaangażowanie uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie.

Zielona pracownia - fot. Gmina Psary
Zielona pracownia – fot. Gmina Psary

Centrum do przeprowadzania badań, doświadczeń i eksperymentów będzie mobilna szafa laboratoryjna. Możliwość ustawienia jej w dowolnym miejscu sali sprawi, że każdy uczeń będzie miał łatwy dostęp do przeprowadzania i obserwowania różnych badań.

W ramach projektu zostaną także zakupione pomoce dydaktyczne, w tym zestaw badawczo-doświadczalny „Gleba” i zestaw „Poznajemy wodę”, które pozwolą uczniom na badanie materiału pozyskanego w pobliskim lesie, rzece Wielonce, na łąkach i polach. Zakupione zostaną również mikroskopy stacjonarne i mikroskop przenośny, który umożliwi przeprowadzanie badań w terenie.

Zielona pracownia - fot. Gmina Psary
Zielona pracownia – fot. Gmina Psary

Zielona pracownia w Szkole Podstawowej w Strzyżowicach powstanie dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W tegorocznej, siódmej edycji konkursu wpłynęły 133 wnioski, z czego wyłonionych zostało 61 projektów. Pracownia „Nakręceni na zielone” otrzyma wsparcie sięgające 31 868,80 zł.