Powstała spółka SIM – SMS, dzięki której powstanie ok. 145 mieszkań. Zawiercie znalazło się w grupie miast uczestniczących w nowym programie budownictwa mieszkaniowego.

Około 30-40 proc. Polaków to osoby, których nie stać na zakup mieszkania lub wybudowanie domu. To osoby pracujące, dlatego nie mogą liczyć na mieszkania z zasobu komunalnego. To właśnie dla tych osób budowane będą mieszkania w ramach SIM. Spółkę, oprócz Zawiercia, tworzą: Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów i Staszów.

Samorządy połączą siły, by powstały tanie i nowoczesne mieszkania, które zostaną przeznaczone do wynajmu z ustalonym i przystępnym czynszem niższym niż rynkowy. – Ceny wynajmu mieszkań są obecnie bardzo wysokie, dlatego z myślą o naszych mieszkańcach szukaliśmy różnych rozwiązań – mówił Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Powstała spółka SIM - SMS - fot. UM Zawiercie
Powstała spółka SIM – SMS – fot. UM Zawiercie

Warto dodać, że program Społecznych Inicjatyw Mieszkalnych współfinansuje rząd. – W ramach SIM polskie państwo realnie wspiera gminy finansowo. Dzięki temu gminy są w stanie prowadzić inwestycje mieszkaniowe. Polska rozwija się tam, gdzie dochodzi do współpracy między rządem a samorządem – mówił wicepremier Jarosław Gowin. – Warto zaznaczyć, jakie to będą mieszkania. Społeczne inicjatywy mieszkaniowe budują lokale na wynajem o umiarkowanym czynszu. Wielu osób wciąż nie stać na zakup mieszkania na rynku deweloperskim. Są to ciężko pracujący obywatele, którzy mają prawo do życiowej stabilizacji dla siebie i najbliższych. Chociaż nie stać ich na kupno własnego mieszkania – to stać ich na regularne opłacanie rozsądnego czynszu – dodał.

Budowa mieszkań ma pozytywnie wpłynąć na rozwój miast. – Miasta, które dziś przystępują do SIM liczą na ponowny rozwój. By to się udało konieczna jest budowa mieszkań. Jeśli myślimy o rozwoju gospodarczym, o ściąganiu tu inwestorów, niezbędna jest budowa mieszkań dla mieszkańców. Chcemy, by budowa mieszkań napędziła rozwój gospodarczy – podkreśla minister Anna Kornecka.

W Zawierciu KZN wniesie aportem grunt o powierzchni ok. 1,5 ha. Planowana jest tam budowa 145 lokali mieszkalnych. W pozostałych gminach zaplanowano budowę łącznie ponad 350 mieszkań. – W mniejszych gminach grunty czekają na inwestora. Postanowiliśmy to wykorzystać. Dlaczego? By mniejsze miasta miały ofertę dla osób, które z nich pochodzą albo w nich pracują. Są ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość z mniejszymi miastami. Chcemy, by mogli zrealizować swoje marzenia – dodała minister Kornecka.

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa – na czym polega?

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Mieszkania w SIM będą mogły wynajmować osoby spełniające kryteria dochodowe określone ustawowo (limity są różne dla poszczególnych województw), nieposiadające tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej miejscowości.

Od przyszłego najemcy może być również wymagana wpłata kwoty partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. MRPiT w 2021 r. wprowadził szereg rozwiązań zachęcających gminy do przystępowania do SIM. Podniesiono wysokość grantu z Funduszu Dopłat dla gminy na partycypację w budowie mieszkań, m.in. przez SIM.

Ponadto, umożliwiono uzyskanie przez samorządy bezzwrotnego wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 3 mln złotych na tworzenie nowej spółki SIM lub do 10 proc. wartości inwestycji mieszkaniowej prowadzonej przez SIM już istniejący. Montaż finansowy inwestycji SIM uzupełnia preferencyjny kredyt dostępny dla spółki w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W konferencji wzięli udział wicepremier Jarosław Gowin, minister Anna Kornecka, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz prezydent Zawiercia Łukasz Konarski.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kredyt na budowę domu: o czym musisz wiedzieć?