Pozyskano 56 ton nakrętek, zebrano 50 tys. zł – dzięki temu dzieciaki z sosnowieckiego domu dziecka będą mieszkać w lepszych warunkach.

Fundacja Bliżej Szczęścia zorganizowała akcję „Pomaganie przez Odkręcanie”. Udało się pozyskać 56 ton nakrętek i zebrać 50 tys. zł. Pieniądze przekazano Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 3 w Sosnowcu, w której odnowiono dwie łazienki, korytarz i pokój dzienny. W poniedziałek, 11 grudnia uroczyście przekazano wyremontowane pomieszczenia sosnowieckiej placówki.

– Dom pełen miłości to marzenie każdego z nas. W domu integrujemy się, wspólnie spędzamy czas i ładujemy akumulatory przed kolejnym dniem. Atmosferę każdego domu tworzą przede wszystkim ludzie, ale ważne jest także to w jakich warunkach mieszkają oni na co dzień – mówi Anna Gorzawska, prezes Fundacji Bliżej Szczęścia.

– Kiedy z prośbą o pomoc zgłosiła się do nas Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr 3 w Sosnowcu, nie wahaliśmy się ani chwili. Chcieliśmy razem stworzyć namiastkę prawdziwego domu, tak aby wychowankom żyło się w nim lepiej i bezpieczniej. Myślę, że pomieszczenia, które udało nam się wyremontować, pomogą w osiągnięciu tego celu – dodaje.

Na co dzień w ośrodku w Sosnowcu przebywa 24 wychowanków w wieku od 5 do 20 lat. Odnowione łazienki są dostosowane do potrzeb podopiecznych. Teraz jest bardziej komfortowo i wygodnie. Starsi wychowankowie nie muszą korzystać już z pomieszczeń dla niemowląt albo łazienki w innej części budynku, jak było to do tej pory. Pokój dzienny po metamorfozie to przytulne miejsce dające namiastkę rodzinnego ciepła. Nie do poznania jest także korytarz.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni fundacji za ogromne serce i wsparcie naszej placówki, a przede wszystkim dzieciaków, które w niej przebywają. Przyłożyła ona cegiełkę do tego, aby nasza placówka mogła osiągnąć standard taki, jaki powinna mieć – zauważa Katarzyna Indyka, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 3 w Sosnowcu.

Podjętą inicjatywę chwali także zastępca prezydenta Sosnowca, Anna Jedynak.

– Bardzo się cieszę z kreatywności dyrektorów naszych placówek, którzy nie tylko zarządzają i organizują pracę ale szukają również dodatkowych sposobów na rozwój placówki. Chętnie wspieramy ich w takich akcjach. Podziękowania należą się Fundacji Bliżej Szczęścia za zainicjowanie zbiórki i przeprowadzenie remontu, wszystkim pracownikom placówki, mieszkańcom Sosnowca i 700 partnerom fundacji z całej Polski, którzy tak mocno zaangażowali się w akcję zbierania nakrętek – podkreśla Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Grudniowe przekazanie pomieszczeń, to także zwieńczenie projektu wsparcia dla domów dziecka. W jego ramach Fundacja Bliżej Szczęścia uszczęśliwiła 1000 wychowanków z 41 instytucji.

Tymczasem fundacja ma już nowy cel. Jest nim zbiórka nakrętek na wyposażenie świetlicy środowiskowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Tychach.

Warto wspomnieć, że Fundacja Bliżej Szczęścia działania charytatywne prowadzi od 2012 roku ich celem jest niwelowanie barier, poprawę jakości życia oraz integrację społeczną osób dotkniętych chorobami neurologicznymi.

W ramach akcji „Pomaganie przez Odkręcanie” fundacja współpracuje z 700 partnerami z 16 województw, którzy zebrali ponad 100 ton nakrętek. Kwota uzyskana do tej pory ze sprzedaży surowca pozwoliła na sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu medycznego i wyremontowanie pomieszczeń w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 3 w Sosnowcu.