Sosnowiec rusza z programem profilaktycznym „Nikt nie jest doskonały”, kierowanym do uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy od roku funkcjonują w wirtualnym, często wyidealizowanym świecie.

Okres pandemii to wyzwanie także dla nauczycieli i uczniów, którzy musieli przestawić się na naukę zdalną. Może to stwarzać dodatkowe trudności dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, ale także dla pracowników oświaty. – Pandemia spowodowała, że musieliśmy uczyć się życia na nowo. Wiele osób podkreśla, że najgorsze w codziennym funkcjonowaniu jest lub było ograniczenie kontaktów towarzyskich i rówieśniczych oraz możliwości spędzania czasu wolnego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju – mówi Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca.

Powrót do szkoły dla niektórych może być twardym zderzeniem z rzeczywistością. Dlatego przygotowano specjalne kursy i szkolenia dla rodziców i nauczycieli oraz grupy wsparcia dla dzieci. – Od wielu lat podkreślamy konieczność odciągnięcia młodych ludzi od komputerów, smartfonów i cyfrowej rzeczywistości. Tymczasem w pandemii staramy się, aby dzieci i młodzież paradoksalnie, jak najwięcej korzystały z komputerów na potrzeby edukacji zdalnej. Wszystko powoduje, że wśród dzieci i młodzieży budzi się niepokój, niepewność, a w niektórych przypadkach nawet budzą stany lękowe prowadzące do depresji. Właśnie do osób potrzebujących pomocy bezpłatną pomoc przygotowała poradnia psychologiczno-pedagogiczna – dodaje Anna Jedynak.

Program ma przygotować rodziców i nauczycieli na powrót do nauki stacjonarnej, aby w sposób empatyczny mieli możliwość rozmowy z dziećmi, kiedy wrócą one do szkoły. – Jesteśmy dostępni dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Specjaliści udzielą porad, wsparcia w tym trudnym czasie – tłumaczy Agnieszka Hankus, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Placówka uruchomiła specjalne infolinie wsparcia dla dzieci, uczniów ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli. Telefony działają od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 19.00. Poradnia Psychologiczna – Pedagogiczna nr 1 – tel. (32) 266-14-71. Poradnia Psychologiczna – Pedagogiczna nr 2 – tel. (32) 263-30-34.

– To, że mamy pandemie nie znaczy, że nie możemy korzystać z oferty instytucji miejskich w zakresie spędzania czasu wolnego. Najważniejsza jest aktywność, nie wpadajmy w skrajność, że z powodu pandemii trzeba zamknąć się w domu. Dla dzieci i młodzieży najważniejszy jest kontakt z rówieśnikami. Starajmy się ograniczać, ale nie rezygnujmy z niego całkowicie – podkreśla Anna Jedynak.

Wsparcia potrzebują nie tylko uczniowie. W nowych warunkach pracują także nauczyciele. – W marcu i w kwietniu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu przeprowadzi online ponad 20 bezpłatnych szkoleń. Na początku marca odbyły się już trzy takie spotkania dla blisko 300 nauczycieli, poświęcone doskonaleniu warsztatu metodycznego i wychowawczego i powrotowi do kształcenia stacjonarnego. Szkolenia będą też mówiły np. o anatomii złości, dobrostanie nauczycieli i uczniów, tworzeniu empatycznych relacji z uczniami czy o towarzyszeniu im w trudnościach i rozwiązaniu konfliktów – podkreśla Dorota Szewczyk, dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.

Cały czas w szkołach prowadzone są specjalne grupy wsparcia – grupy socjoterapeutyczne, w których można korzystać z pomocy profesjonalistów. Praktycznie wszystkie szkolenia i kursy dla rodziców oraz nauczycieli są darmowe. Miasto szykuje także pakiet kampanii na czas, gdy dzieci i młodzież będą już mogły wrócić do szkoły.

– Zaangażujemy do akcji ,,Nikt nie jest Doskonały” – znane postacie ze świata mediów, filmu, muzyki, internetu które są obecnie idolami młodzieży, aby w cyklu bezpośrednich spotkań miały możliwość opowiedzieć o swoich słabościach, problemach i również pokazać, że osoby z pierwszych stron gazet również ,,nie są doskonałe” – dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.