echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Koncert muzyki żydowskiej, zapalanie świec i niezwykły klimat przedwojennego Będzina. W Cafe Jerozlima świętowano Chanukę.

W niedzielę, 10 grudnia w będzińskiej kawiarni Cafe Jerozlima zabrzmiała po raz kolejny muzyka żydowska, tym razem z okazji Chanuki, czyli trwającego osiem dni radosnego święto świateł i cudów. W tym czasie religijni Żydzi codziennie zapalają dodatkową świecę na chanukowym świeczniku – chanukiji.

W kawiarni, w której oprócz kawy i ciastka w rachunek jest także wliczona podróż w czasie – do przedwojennego Będzina, wystąpili Paulina i Szymon Stateczni. Muzycy zaprezentowali m.in. nagrania z płyty Psalmy, na której znalazły się utwory pieśniarzy izraelskich w ich autorskich aranżacjach, śpiewane w języku hebrajskim i instrumentalną muzykę tradycyjną.

Koncert chanukowy w Cafe Jerozolima - fot. AR
Koncert chanukowy w Cafe Jerozolima – fot. AR

Paulina i Szymon Stateczni są absolwentami Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu.

Paulina – pianistka, akompaniator, pedagog. Przez wiele lat związana była z placówkami muzycznymi w charakterze akompaniatora i wykładowcy przedmiotów muzycznych. Jest częścią kadry Centrum Szkolenia Muzyków i Liderów Uwielbienia Misji CSM. Współtworzy z innymi artystami projekty z muzyka klasyczną, filmową oraz żydowską.

Szymon – skrzypek, altowiolista, pedagog. Prowadzi własną działalność edukacyjną, naucza gry na skrzypcach, jako muzyk studyjny ma na swoim koncie nagrania w projektach innych zespołów m.in. TGD, Deus Meus, Zespół Przejazdem, Via Vita.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

W 2015 roku ukazała się ich płyta „Psalmy”, dwa lata później wydali kolejny album „Psalmy 2”, który jest kontynuacją pierwszej płyty.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);