W niedzielę, 15 sierpnia mieszkańcy będą mogli zaszczepić się przeciw Covid-19 na terenie naszego województwa przy kościołach, które zgłosiły chęć udziału w akcji wojewody śląskiego #SzczepimySię w parafiach.

Organizowana przez wojewodę wspólnie z duchowieństwem i samorządami akcja obejmie praktycznie całe województwo. Zgłosiło się do niej bowiem prawie 150 parafii ze 167 gmin naszego regionu. – Ogromne wsparcie uzyskaliśmy u arcybiskupów i biskupów diecezji na naszym terenie. Jest to niezwykle ważne, bowiem bez pomocy najwyższych władz kościelnych nie udałoby się zorganizować przedsięwzięcia zakrojonego na tak dużą skalę – podkreśla Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Zaszczep się w swojej parafii

Mobilne punkty szczepień zlokalizowane będą w salkach przykościelnych, specjalnych namiotach lub szczepionkobusach, a szczepienia będą się odbywać przez całą niedzielę – od pierwszej do ostatniej mszy w danym kościele. Zaszczepić będzie można się bez wcześniejszych zapisów czy rejestracji – wystarczy tylko przyjść i mieć ze sobą dowód osobisty. Na mieszkańców czekać będą jednodawkowe szczepionki Johnson & Johnson oraz dwudawkowe Pfizera (drugą dawkę będzie można przyjąć w dowolnym innym punkcie).

– To ogromne przedsięwzięcie, ale po pilotażowej akcji szczepień, która odbyła się w niedzielę 1 sierpnia w 12 parafiach, widzimy, że zainteresowanie mieszkańców jest duże i takie działania są bardzo potrzebne. Idziemy więc o krok dalej – będziemy szczepić w parafiach na terenie całego województwa i mamy nadzieję, że mieszkańcy chętnie skorzystają z tej możliwości ­– mówi wojewoda śląski.

W naszym regionie zaszczepić się będzie można w: Będzinie w parafii Nawiedzenia NMP, Bobrownikach w parafii św. Wawrzyńca, Czeladzi w parafii św. Stanisława BM, Dąbrowie Górniczej w parafii NMP Anielskiej i NMP Królowej Polski, Jaworznie w parafii św. Wojciecha i Katarzyny Kolegiata i na placu Kościelnym 25, Łazach w parafii św. Franciszka z Asyżu, Porębie w parafii św. Józefa, Siewierzu w parafii Najświętszego Serca Pana, Sławkowie w parafii Podwyższenia Krzyża św., Sosnowcu w parafii św. Barbary i św. Floriana, Wojkowicach w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Panny oraz Zawierciu w parafii św. Piotra i Pawła.

Strażacy w akcji

Pomocy przy organizacji poszczególnych punktów przy kościołach udzielać będą samorządy. Co ważne, do akcji szczepień włączają się także strażacy OSP. W niektórych powiatach podpisali już umowy z podmiotami leczniczymi na wspólną organizację tymczasowych punktów szczepień.

– Na co dzień troszczymy się o zdrowie i życie mieszkańców i jesteśmy w ciągłej gotowości do pomocy. Ta troska objawia się nie tylko poprzez gaszenie pożarów, ale także właśnie poprzez zaangażowanie się w akcję szczepień. Dlatego będziemy organizować mobilne punkty szczepień przy parafiach oraz przy okazji imprez gminnych – mówi jeden z przedstawicieli OSP.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia podczas pilotażowej akcji w punkach szczepień przy 12 parafiach na terenie naszego województwa zaszczepiło się prawie 1,5 tys. osób. Rekordowo dużo, bo aż 282 mieszkańców, przyjęło ponadto wtedy szczepionki w Czechowicach-Dziedzicach, a ponad 600 osób skorzystało z mobilnych punktów szczepień podczas wydarzeń organizowanych w Żywcu, Rybniku, Ujsołach i Będzinie.