Rada Ministrów wydała nowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów do Polski. Na liście znalazły się 44 kraje, w tym m.in.: Hiszpania, Izrael, Luksemburg i Stany Zjednoczone. Rozporządzenie obowiązuje od 2 września.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, przedłużające do 15 września br. zakaz międzynarodowych połączeń lotniczych do 44 krajów w związku z epidemią koronawirusa.

Wprowadza ono zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych, wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium m.in. Belize, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Brazylii, Hiszpanii, Izraela, Kuwejtu, Libii, Albanii, Indii, Chile, Iraku, Malty, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Rumunii, Luksemburga czy Wspólnoty Bahamów.

Łącznie zakaz dotyczy 44 krajów. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zakazu lotów z Francji i Chorwacji, gdzie w ostatnim czasie wzrosła liczba osób u których wykryto zakażenie koronawirusem.

Jak zapisano w rozporządzeniu, zakazu nie stosuje się do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą prezesa Rady Ministrów, realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakazu nie stosuje się również w przypadku wyczarterowanych samolotów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie. Jest to spore ułatwienie dla biur podróży i innych organizatorów wyjazdów grupowych. Oznacza to, że jeśli lot powrotny z wycieczki był zaplanowany wcześniej, to będzie mógł być wykonany.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września, a traci moc z dniem 15 września 2020 r. (PAP)