18 maja odsłonięto tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych skazanych na karę śmierci za działalność na rzecz obalenia ustroju komunistycznego.
Tablicę odsłonięto przy ulicy Ostrogórskiej 5a, przed budynkiem, w którym w latach 1943-1945 mieściło się więzienie niemieckie, a w latach 1945-1953 – więzienie komunistyczne. Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą odprawiono w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na ul. Ostrogórską 5a, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy.
Tablicę wykonano z czarnego granitu. Znajduje się na niej wizerunek orła oraz napis: „Bóg Honor Ojczyzna. W tym budynku przy ul. Ostrogórskiej 5a, w latach 1943-1945 mieściło się więzienie niemieckie, a w latach 1945-1953 – więzienie, będące jednym z narzędzi represji aparatu bezpieczeństwa państwa. Wykonywano w nim wyroki śmierci między innymi na Żołnierzach Wyklętych”.
Tablica w sposób szczególny upamiętnia: Janusza Fillę – żołnierza „Armii Krajowej- Grupy Asterlota”, Bronisława Piątka – żołnierza „Armii Krajowej- Grupy Asterlota”, Władysława Jakubczaka – żołnierza Armii Krajowej, Jana Kłosa – żołnierza Armii Krajowej oraz Aleksandra Kassarabę – żołnierza „Armii Krajowej- Samodzielnej Wsi“, którzy za działalność na rzecz obalenia ustroju komunistycznego zostali skazani na karę śmierci, a wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Ostrogórskiej w Sosnowcu.
Janusz Filla oraz Bronisław Piątek należeli do organizacji „Armia Krajowa- Grupa „Asterlota”, która działała od okresu okupacji na terenie ówczesnego powiatu radomskiego. Po zakończeniu wojny występowali zbrojnie stawiając sobie za cel obalenie władzy komunistycznej. We wrześniu 1945 r. podczas jednej z akcji, ujęto między innym Janusza Fillę oraz Bronisława Piątka.
Zostali oni skazani za to, że byli członkami Armii Krajowej i brali udział w akcjach mających na celu obalenie „demokratycznego” ustroju Państwa Polskiego wyrokiem z 7 grudnia 1945 r. przez Wojskowy Sąd Garnizonowy na karę śmierci. Wyrok wykonano 8 stycznia 1946 r.
Władysław Jakubczak oraz Jan Kłos służyli w Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Od 1945 należeli do konspiracyjnej organizacji Narodowych Sił Zbrojnych, która miała na celu obalenie ówczesnego ustroju państwa. Zostali zatrzymani 14.10.1945 podczas przeprowadzanej akcji na terenie Sosnowca. Zostali oni przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach wyrokiem z 26 czerwca 1946 r. skazani za udział w „nielegalnej organizacji” mającej na celu zmianę ustroju państwa na karę śmierci. Wyrok wykonano 31.08.1946 r.
Aleksander Kassaraba – żołnierz Armii Krajowej obwodu Lwów. W 1945 r. został ekspatriowany do miejscowości Sucha Psina (powiat Głubczyce). Wznowił tam działalność zbrojną stając na czele ponad trzydziestoosobowej grupy żołnierzy. W marcu 1946 r. nawiązał kontakt z zreorganizowaną konspiracją lwowską. Jego grupa zajmowała się między innymi gromadzeniem broni i amunicji. Brał udział także w zamachu na sołtysa. We wrześniu 1945 r. zatrzymany i za powyższą działalność wyrokiem WSR w Katowicach z 24.10.1946 został skazany na karę śmierci.