Pokazy walk, tańca z ogniem i urokliwe ruiny zamku książąt siewierskich – to wszystko tworzy niezwykły klimat, który już po raz siódmy przyciągnął do Siewierza nie tylko rekonstruktorów, ale również tłumy widzów.

W ostatni weekend lipca, na siewierski zamek przyjechało około 300 odtwórców historycznych z całego kraju. Zaroiło się od dam, rycerzy i średniowiecznej gawiedzi, z kolei zamkowy dziedziniec wypełniły okrzyki zbrojne, a także szczęk oręża.

Sobota, 28 lipca była głównym dniem turnieju. Tego dnia, od południa na tamtejszych błoniach rycerze toczyli zacięte walki w różnych kategoriach i dyscyplinach. Pierwszego dnia turnieju można było także zobaczyć rzemieślników przy pracy, pokazy tańca dawnego. Nie lada gratką był także koncert muzyki dawnej na zamku. Natomiast w niedzielę, 29 lipca można było podziwiać finały turniejów rycerskich.

VII Turniej Rycerski – fot. UM Siewierz
VII Turniej Rycerski – fot. UM Siewierz

– Z roku na rok ranga turnieju wzrasta. Na terenie zarówno gminy jak i miasta odradza się poczucie lokalnej tożsamości, a tym samym sentyment do naszego dziedzictwa, którego niewątpliwym fundamentem jest spuścizna po ponad 700 latach trwania na tym obszarze niezależnej państwowości – Księstwa Siewierskiego. Jesteśmy niezwykle radzi, iż także działalność naszego stowarzyszenia przyczynia się do lepszego postrzegania Siewierza na zewnątrz oraz lepszej świadomości o swojej pięknej historii wśród samych siewierzan – mówi Krystian Żelazny, zastępca prezesa Stowarzyszenia Księstwo Siewierskie.

Podczas minionego weekendu pięknych zmagań zarówno rycerstwa, które stawało w szranki w licznie stoczonych pojedynkach, biegu dam, czy też konkursu łuczników nasze stowarzyszenie odegrało także swoją rolę. Zapewniliśmy oprawę edukacyjną dotyczącą Dziejów Księstwa Siewierskiego. Jesteśmy niezwykle ukontentowani w szczególności wiedzą najmłodszych uczestników przygotowanych przez nas quizów. Do tej pory nie potrafimy uwierzyć w tak ogromną znajomość tematu u dzięcioletniego młodzieńca z Suchej Beskidzkiej – dodaje Renata Cesak ze Stowarzyszenia Księstwo Siewierskie.

Warto także dodać, że w ciągu tych dwóch dni można było obejrzeć średniowieczne obozowisko rycerskie i zakosztować dawnych specjałów.

Siewierski Turniej Rycerski to największa tego typu impreza w Polsce. Jego organizatorem jest Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego i władze miasta Siewierz.