W piątek, 1 czerwca, wystartował Sosnowiecki Rower Miejski. Na mieszkańców stolicy Zagłębia Dąbrowskiego czeka 130 rowerów miejskich i 9 wypożyczalni.

Sosnowiczanie od 1 czerwca mogą już przesiąść się na rowery miejskie. To właśnie dziś uruchomiony został Sosnowiecki Rower Miejski. Do dyspozycji sosnowiczan pozostaje 130 rowerów i 9 samoobsługowych stacji wypożyczeń. Operatorem systemu, na zlecenia miasta, jest Nextbike Polska.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Tandemy i na trzech kółkach

Rowery miejskie w Sosnowcu mają się wyróżniać na tle innych miast. Wszystko za sprawą czterech rowerów trójkołowych. – Są to jedne z pierwszych w Polsce rowerów miejskich przeznaczonych na przykład dla osób z niepełnosprawnością lub mających problemy z utrzymaniem równowagi na zwykłych jednośladzie – podkreśla Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska.

To jednak nie wszystko. W sosnowieckich wypożyczalniach rowerów miejskich znajdziemy także sześć tandemów, czyli rowerów przeznaczonych do jazdy dla dwóch osób. – Rowery to idealny środek lokomocji nie tylko do jazdy rekreacyjnej, ale również do codziennej komunikacji, np. do pracy czy na zakupy – dodaje Marek Pogorzelski.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Gdzie wypożyczymy rowery?

Sosnowieckie rowery można wypożyczać i oddawać na dowolnej z 9 stacji Sosnowieckiego Roweru Miejskiego: Piłsudskiego (Egzotarium), Rondo Uznańskiego (w pobliżu stadionu lekkoatletycznego), Kościelna (przy Teatralnej), Rondo Zagłębia Dąbrowskiego (dawne Rondo E. Gierka), Rondo Ludwik (od strony Narutowicza), Narutowicza (Poziom 450), Park Środula (ul. 3 Maja), Ślimak (ul. 3 Maja) i Parkowa (przy Zespole Szkół Muzycznych).

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Rozmawiają z Katowicami

Sosnowiecki Rower Miejski jest jednym z elementów szerszego projektu związanego z budową infrastruktury rowerowej – Właśnie budujemy 25 km dróg i ścieżek rowerowych, czyli mniej więcej tyle, ile w Sosnowcu powstało w poprzednich 20 latach. Chcemy zapewnić rowerzystom bezpieczną infrastrukturę. Warto podkreślić, że tej chwili rozmawiamy z sąsiadami, czyli Katowicami o synchronizacji naszych systemów rowerowych. Chcemy, aby osoby wypożyczające rower w Katowicach mogły go zostawić w Sosnowcu, a miłośnicy dwóch kółek, którzy wypożyczą rower w Sosnowcu, mogły go zostawić w Katowicach. Jest szansa na naprawdę wielki projekt – cieszy się Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Do tego czasu jednak wypożyczone w Sosnowcu rowery można oddawać tylko na stacjach Sosnowieckiego Roweru Miejskiego.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Pierwsi w Zagłębiu

Sosnowiec to pierwsze miasto w Zagłębiu, które uruchomiło system roweru miejskiego. Rowery Nextbike Polska funkcjonują już jednak na Śląsku – m.in. w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Tychach i Pszczynie. – W tym roku rowery Nextbike będą też dostępne w Jastrzębiu-Zdroju, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. Co ważne, ze wszystkich można korzystać za pomocą jednego konta w systemie – wymienia Marek Pogorzelski.

W systemach Nextbike w całej Polsce zarejestrowanych jest już 1846 mieszkańców Sosnowca. Osoby, które nie posiadają jeszcze konta w systemie, powinny przed pierwszym wypożyczeniem zarejestrować się na stronie SosnowieckiRowerMiejski.pl.

– Wystarczy podać swoje dane i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą przyszłe wypożyczenia – wyjaśnia rzecznik Nextbike Polska.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Cennik Sosnowieckiego Roweru Miejskiego

Za darmo, będzie można korzystać z roweru przez pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia. Za przejażdżkę trwającą od 31 do 60 minut zapłacimy złotówkę, za drugą godzinę 2 zł, za trzecią 3 zł, a za czwartą i każdą następną po 4 zł.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Jak wypożyczyć rower?

Wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe. – Na terminalu stacji wypożyczeń należy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczonego roweru. Można też skorzystać z bezpłatnej aplikacji Nextbike na telefony komórkowe, która dodatkowo przyspiesza ten proces – wyjaśnia przedstawiciel operatora.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. Maciej Łydek/UM Sosnowiec

Będą kolejne rowery i wypożyczalnie

To nie koniec rowerowej rewolucji w Sosnowcu. Miasto ubiega się w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim o dodatkowe środki na rozbudowę systemu Sosnowieckiego Roweru Miejskiego o kolejnych 11 stacji i 110 rowerów.

Nowe stacje miałby powstać przy: 3 Maja (rejon przejścia podziemnego przy parku Sieleckim), Gospodarczej (w rejonie skrzyżowania z ulicą Suchą), Grota-Roweckiego (w rejonie skrzyżowania z ulicą Orlą), Będzińskiej (w rejonie Wydziału Nauk o Ziemi), Mościckiego (w rejonie budynku Urzędu Miejskiego), Blachnickiego (w rejonie skrzyżowania z ulicą Braci Mieroszewskich), 3 Maja (w rejonie Dworca PKP), Andersa (w rejonie skrzyżowania z ulicą 11 Listopada), Piłsudskiego (w rejonie skrzyżowania z ulicą Sobieskiego), Braci Mieroszewskich (w rejonie skrzyżowania z ulicą Dmowskiego) i Stawikach (przy Stadionie Ludowym).

Czy będziesz korzystać z Sosnowieckiego Roweru Miejskiego?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...