11 maja wystartował nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. Na mieszkańców czekają nowe rowery oraz wypożyczalnie.

Pierwotnie nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego miał ruszyć 1 kwietnia. Plany te pokrzyżowała jednak epidemia koronawirusa.

Od 11 maja można już bez problemu wsiąść na rower i wybrać się na przejażdżkę po Sosnowcu. Korzystając z wypożyczalni, trzeba jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Przy każdej stacji rowerowej Miejski Zakład Usług Komunalnych zamontował specjalne dozowniki do dezynfekcji rąk.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

– Zachęcamy do przemieszczania się rowerami miejskimi przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i rozwagi oraz, o stosowaniu się do oficjalnych wytycznych higieny koronawirusowej – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nextbike Polska, który jest operatorem systemu rowerowego, będzie prowadził dezynfekcję newralgicznych elementów rowerów jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale. – Jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach – informuje biuro prasowe firmy Nextbike Polska.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. UM Sosnowiec
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. UM Sosnowiec

Jak wypożyczyć rower?

Zasady wypożyczania rowerów nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku. By korzystać z systemu, trzeba założyć indywidualne konto na sosnowieckirowermiejski.pl oraz mieć na nim co najmniej 10 zł

Przez pierwsze 30 minut korzystanie z roweru jest bezpłatne. Jeśli korzystamy z roweru od 31 do 60 minut, to zapłacimy za to 1 zł, druga godzina będzie kosztować 2 zł, a trzecia 3 zł. Za czwartą i każdą kolejną godzinę zapłacimy 4 zł. Musimy też pamiętać, że opłaty sumują się. Maksymalna długość wypożyczenia roweru to 12 godzin. Co ważne, wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Nowe stacje i rowery

Nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego ma być rekordowy. W tym roku miłośnicy rowerów mogą skorzystać z 270 rowerów na 22 stacjach. W poprzednim było to 130 rowerów w 10 stacjach. Nowe stacje pojawiły się m.in. przy parku im. Jacka Kuronia, przy Wydziale Nauk o Ziemi, w Zagórzu, Niwce i Porąbce.

Pojawiły się również nowe rowery. Nowością są rowery standardowe z fotelikiem do przewożenia dzieci. – Po raz pierwszy udostępniliśmy również mniejsze rowery, dla dzieci, które już potrafią jeździć na dwóch kółkach oraz rowery typu cargo. Mamy też trójkołowce dla osób z niepełnosprawnościami i tandemy – opisuje prezydent Arkadiusz Chęciński.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Sosnowiczanie chętnie korzystają z jednośladów

Przypomnijmy, że w 2019 roku mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego chętnie korzystali z rowerów miejskich. Przez osiem miesięcy miejskie rowery wypożyczono ponad 40 tysięcy razy (4,4 tys. nowych użytkowników). W sumie, przez dwa sezony, sosnowieckie rowery zostały wypożyczone niemal 75,4 tysięcy razy.

9 KOMENTARZE

  1. No to jak to jest panie Chęciński, możni z PO twierdzą, że koperty zabijają, że listonosze niosą śmierć, że wrzucenie głosu do urny jest śmiertelnie niebezpieczne, a pan udostępniasz sosnowiczanom rowery miejskie, które tysiące ludzi dotyka spoconymi rękami, często w trakcie jazdy trzeba odchrząknąć, kichnąć i to jest bezpieczniejsze niż koperta z głosem?????
    Gdybym nie był dobrze wychowany, to nazwałbym to mocniej niż tylko hipokryzją!!!

  2. Ale na gó.ny śląsk będzie zakaz wyjazdu mam nadzieję bo tam zupę z nietoperzy jedzą w biedaszybach 🎆

    • Dlaczego znowu piszesz pod moją nazwą. Powiesz kim jesteś czy brak tobie odwagi?
      Proszę żeby się nie podszywać. Nie komentowałem tego artykułu ani jednym wpisem. Nawet teraz tego nie robię. Wymyśl Sobie hasło. Uszanuj siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here