11 maja wystartował nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. Na mieszkańców czekają nowe rowery oraz wypożyczalnie.

Pierwotnie nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego miał ruszyć 1 kwietnia. Plany te pokrzyżowała jednak epidemia koronawirusa.

Od 11 maja można już bez problemu wsiąść na rower i wybrać się na przejażdżkę po Sosnowcu. Korzystając z wypożyczalni, trzeba jednak pamiętać o środkach bezpieczeństwa. Przy każdej stacji rowerowej Miejski Zakład Usług Komunalnych zamontował specjalne dozowniki do dezynfekcji rąk.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

– Zachęcamy do przemieszczania się rowerami miejskimi przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i rozwagi oraz, o stosowaniu się do oficjalnych wytycznych higieny koronawirusowej – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nextbike Polska, który jest operatorem systemu rowerowego, będzie prowadził dezynfekcję newralgicznych elementów rowerów jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale. – Jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach – informuje biuro prasowe firmy Nextbike Polska.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. UM Sosnowiec
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. UM Sosnowiec

Jak wypożyczyć rower?

Zasady wypożyczania rowerów nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego roku. By korzystać z systemu, trzeba założyć indywidualne konto na sosnowieckirowermiejski.pl oraz mieć na nim co najmniej 10 zł

Przez pierwsze 30 minut korzystanie z roweru jest bezpłatne. Jeśli korzystamy z roweru od 31 do 60 minut, to zapłacimy za to 1 zł, druga godzina będzie kosztować 2 zł, a trzecia 3 zł. Za czwartą i każdą kolejną godzinę zapłacimy 4 zł. Musimy też pamiętać, że opłaty sumują się. Maksymalna długość wypożyczenia roweru to 12 godzin. Co ważne, wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Nowe stacje i rowery

Nowy sezon Sosnowieckiego Roweru Miejskiego ma być rekordowy. W tym roku miłośnicy rowerów mogą skorzystać z 270 rowerów na 22 stacjach. W poprzednim było to 130 rowerów w 10 stacjach. Nowe stacje pojawiły się m.in. przy parku im. Jacka Kuronia, przy Wydziale Nauk o Ziemi, w Zagórzu, Niwce i Porąbce.

Pojawiły się również nowe rowery. Nowością są rowery standardowe z fotelikiem do przewożenia dzieci. – Po raz pierwszy udostępniliśmy również mniejsze rowery, dla dzieci, które już potrafią jeździć na dwóch kółkach oraz rowery typu cargo. Mamy też trójkołowce dla osób z niepełnosprawnościami i tandemy – opisuje prezydent Arkadiusz Chęciński.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Sosnowiczanie chętnie korzystają z jednośladów

Przypomnijmy, że w 2019 roku mieszkańcy stolicy Zagłębia Dąbrowskiego chętnie korzystali z rowerów miejskich. Przez osiem miesięcy miejskie rowery wypożyczono ponad 40 tysięcy razy (4,4 tys. nowych użytkowników). W sumie, przez dwa sezony, sosnowieckie rowery zostały wypożyczone niemal 75,4 tysięcy razy.