Gminy Żarnowiec i Wojkowice otrzymają milion złotych w ramach konkursu dla samorządów „Rosnąca odporność”. Wsparcie otrzymają także inni.

W konkursie brały udział wszystkie gminy w Polsce, z wyjątkiem tych, które są miastami na prawach powiatu. Zwyciężały te, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19 między 1 sierpnia, a 31 października 2021 roku.

Wysokość nagród zależna jest od wielkości powiatu. W tych gdzie jest więcej niż cztery gminy nagradzane są trzy samorządy. Ten z najwyższym przyrostem otrzyma milion złotych. Odpowiednio druga i trzecia gmina otrzyma 500 i 250 tysięcy złotych.

W przypadku Zagłębia udział w akcji wzięły powiaty będziński i zawierciański. W tym pierwszym najlepsze okazały się Wojkowice (7,784). Drugi był Sławków (6,633), a trzecie miejsce zajęła gmina Siewierz (6,289).

W powiecie zawierciańskim najwyższy przyrost zanotowała gmina Żarnowiec (6,863). Za jej plecami znalazł się samorząd z Ogrodzieńca (6,653). Na najniższym stopniu podium znalazła się gmina Irządze (6,630). Łączna pula nagród na terenie całego kraju wynosi 500 tysięcy złotych.

Teraz wyżej wymienione gminy muszą zgłosić się do wojewody po odbiór nagrody. Zgłoszenie następuje poprzez poprawne złożenie wniosku do 17 listopada. Samorządy muszą przeznaczyć nagrodę na dowolny cel związany z przeciwdziałaniem pandemii, np. zwalczanie zakażeń i skutków społeczno-gospodarczych, profilaktykę czy zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.