Od 1 listopada do 31 marca policja na terenie całego województwa śląskiego uruchomiła specjalną infolinię. Można dzięki niej uzyskać informacje na temat pomocy osobą bezdomnym podczas zimy.

Okres jesienno-zimowy jest dla nich szczególnie niebezpieczny. Wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Policja co rok sprawdza miejsca, gdzie bezdomni poszukują schronienia.

To jednak nie jedyne zagrożenia. Bezdomni często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Jest to spowodowane przede wszystkim stanem technicznym obiektów, w których przebywają.

Policjanci apelują więc do ludzi, by ci nie byli obojętni na ludzką krzywdę i próbowali pomóc. Stąd też, oprócz numeru alarmowego 112 w okresie jesienno-zimowym służby uruchomiły specjalny telefon (987), dzięki któremu można uzyskać informację na temat pomocy osobom bezdomnym.

Ponadto zgłaszający mogą skorzystać także z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wtedy takie zgłoszenie należy oznaczyć jako „Bezdomność”. Jeżeli sytuacja zagraża życiu, to wówczas warto skorzystać z numerów alarmowych (112, 986, 999).