Termometr jest podstawowym sprzętem diagnostycznym, który powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Urządzenie pozwala sprawdzić ciepłotę ciała i określić, czy wystąpiła gorączka. Poszczególne rodzaje termometrów mierzą temperaturę z różną dokładnością – które z nich umożliwiają najbardziej precyzyjne pomiary?
Termometry szklane
Cieczowe termometry szklane to tradycyjne urządzenia do mierzenia temperatury, które kilkanaście lat temu zostały w istotny sposób zmodyfikowane. Dawniej wykorzystywano w nich rtęć, jednak z uwagi na toksyczność wspomnianej substancji zastąpiono ją bezpieczniejszym galinstanem. Szklane termometry mierzą temperaturę z dokładnością ±0,1°C i w zakresie 35-42°C . Z ich pomocą można dokonywać pomiarów pod pachą, w ustach oraz odbycie. Czas, po którym uzyskuje się wynik, to od 4 do 10 minut. Może stanowić to niedogodność w przypadku mniejszych, ruchliwych dzieci, lecz dla młodzieży i dorosłych raczej nie będzie znaczącym utrudnieniem.
Termometry szklane są dokładne, higieniczne w stosowaniu, łatwe do zdezynfekowania i antyalergiczne. Nie trzeba ich w żaden sposób kalibrować ani dodatkowo zasilać. Działają bez baterii, mają niską cenę, a ich użytkowanie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wadą szklanych termometrów może być to, że są podatne na uszkodzenia, dlatego nie sprawdzają się w przypadku mniejszych dzieci i niepełnosprawnych czy unieruchomionych pacjentów.
Termometry elektroniczne dotykowe
Dotykowe termometry elektroniczne przypominają wyglądem termometry szklane. Tak samo jak one pozwalają mierzyć temperaturę w dole pachowym, jamie ustnej oraz odbycie. Wynik badania uzyskuje się jednak szybciej, w czasie od 30 sekund do minuty. Termometry elektroniczne mierzą temperaturę z granicą błędu ±0,3 – ±0,1°C. Dokładność pomiaru zależy od jakości wykonania urządzenia.
Elektroniczne termometry dotykowe wykonuje się z tworzywa sztucznego. Są wyposażone w termistor (jego oporność elektryczna zmienia się razem z temperaturą). Zmiany w rezystancji zostają przekonwertowane i wyświetlają się jako wynik badania.
Termometry bezdotykowe
Termometry elektroniczne bezdotykowe wykrywają promieniowanie podczerwone emitowane przez rozmaite obiekty. Nadają się do mierzenia temperatury na skroni, czole czy powiece. Z ich pomocą można sprawdzić też temperaturę kąpieli dla dziecka, pokarmu czy otoczenia. Oferują dokładność pomiarów do ±0,3 – ±0,1°C.
Termometry bezdotykowe mierzą temperaturę ciała cicho, szybko i higienicznie. Podczas badania nie dotykają ciała, dlatego sprawdzają się m.in. w placówkach medycznych. Pomiar temperatury trwa tylko kilka sekund i można wykonać go w czasie snu, co z pewnością docenią rodzice małych dzieci.
Termometry do ucha
Termometry douszne wykrywają promieniowanie podczerwone emitowane przez bębenek ucha i otaczające go tkanki. Mierzą temperaturę w zakresie od 34°C do 42,5°C z dokładnością do 0,2°C. Termometry do ucha pozwalają na precyzyjne i szybkie badanie, dlatego często wybierają je rodzice młodszych dzieci. Co ważne, na wynik pomiaru nie wpływają czynniki zewnętrzne. O higienę podczas korzystania z termometrów dousznych dbają wymienne nakładki albo jednorazowe kapturki.
Najmniej dokładne: termometry paskowe
Termometry paskowe umożliwiają sprawdzenie przybliżonej temperatury ciała. Wykonywane z ich pomocą pomiary nie należą do dokładnych. Pozwalają jedynie szacunkowo określić, czy wystąpiła gorączka. Termometry paskowe nakleja się nad łukiem brwiowym. Zmiana koloru akcesorium informuje o podwyższeniu temperatury ciała. Uzyskaną barwę porównuje się z dołączonym wzornikiem. Termometry paskowe nadają się raczej do podróżnej niż domowej apteczki.
Większość modeli termometrów dostępnych na rynku oferuje dokładne pomiary. O precyzyjności badania często decyduje jakość wykonania sprzętu. Za najdokładniejsze uważa się termometry cieczowe szklane i urządzenia elektroniczne (w tym modele bezdotykowe). To, na które z nich warto się zdecydować, zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań w kwestii wygody użytkowania, ceny przyrządu czy sposobu dezynfekcji.