21 października mieszkańcy naszego regionu wybiorą włodarzy, którzy przez najbliższe 5 lat będą rządzić ich miastami. Przedstawiamy sylwetki kandydatów.

W niedzielę, 21 października, udamy się do lokali wyborczych i wybierzemy włodarzy naszych miast, którzy na co dzień będą decydować o najważniejszych dla nas sprawach. Jeszcze raz przedstawiamy Wam sylwetki wszystkich kandydatów w czterech najważniejszych miastach Zagłębia Dąbrowskiego! Wszystko w Waszych rękach! Idźmy na wybory!

1. BĘDZIN

Arkadiusz Grabowski – fot. mat. pras.

Arkadiusz Grabowski

Kandydatem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na prezydenta Będzina jest 44-letni Arkadiusz Grabowski. W 2004 roku ukończył studia na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a w 2006 roku – studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2006-2010 był radnym Rady Powiatu Będzińskiego, a od 2014 roku do 2015 roku – Sejmiku Województwa Śląskiego. W 2015 roku został senatorem. Otrzymał 57 092 głosów.

Marcin Lazar

Marcin Lazar – fot. mat. pras.
Marcin Lazar – fot. mat. pras.

Jest kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców Marcin Lazar. Ma 38 lat i jest nauczycielem. Pracuje w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Będzinie, a dawniej Szkole Podstawowej nr 2. Uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i przygotowania do życia w rodzinie. Od 2006 roku radny Rady Miejskiej w Będzinie. Od lat angażuje się społecznie, jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Łukasz Komoniewski

Łukasz Komoniewski – fot. mat. pras.
Łukasz Komoniewski – fot. mat. pras.

Ostatnim kandydatem jest 38-letni urzędujący prezydent Łukasz Komoniewski, który jest kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Komoniewskiego. Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Pracował w sektorze prywatnym. Od ponad 15 lat związany zawodowo z samorządem. Od 2010 roku jest prezydentem królewskiego miasta. W 2014 roku wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 64,68 proc. głosów. Jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

2. CZELADŹ

Małgorzata Chojnacka – fot. mat. pras.

Małgorzata Chojnacka

Kandydatka Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość ma 60 lat. Od urodzenia mieszka w Czeladzi. Ukończyła Wydział Organizacji i Techniki Transportu Kolejowego na Politechnice Śląskiej w Katowicach. 34 lata pracowała na kolei. Od 2011 roku należy do Prawa i Sprawiedliwości. W 2016 roku w wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej bezskutecznie ubiegała się o mandat radnego.

Stanisław Pisarek

Stanisław Pisarek – fot. mat. pras.
Stanisław Pisarek – fot. mat. pras.

60-letni Stanisław Pisarek to kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15. Ukończył Uniwersytet Gdański i AWF Katowice. Przedsiębiorca. Wraz z żoną od 20 lat prowadzą własną działalność gospodarczą. Działa w branży wydawniczej, nieruchomości i rolnej. Ma doświadczenie w zarządzaniu kilkudziesięcioosobowym zespołem. Nigdy nie był członkiem żadnej partii politycznej. Prezes Czeladzkiego Stowarzyszenia Nowoczesne Miasto. Radny Rady Miejskiej w Czeladzi.

Marek Mrozowski

Marek Mrozowski - fot. mat. pras.
Marek Mrozowski – fot. mat. pras.

Marek Mrozowski ma 64 lata i jest absolwentem m.in. Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W swojej politycznej karierze należał do kilku partii – m.in. Stronnictwa Demokratycznego, PZPR, Unii Pracy i Platformy Obywatelskiej. W latach 1994-1998 był zastępcą burmistrza Czeladzi oraz radnym Rady Miejskiej (1994-2002). W latach 2002-2010 był burmistrzem. Od 2013 do 2014 roku pełnił funkcję zastępcy burmistrza Wojkowic, a obecnie jest radnym Rady Powiatu Będzińskiego. W tegorocznych wyborach samorządowych startuje z Komitetu Wyborczego Platforma Samorządowa Nowa Czeladź.

Zbigniew Szaleniec

Zbigniew Szaleniec – fot. mat. pras.
Zbigniew Szaleniec – fot. mat. pras.

Ostatnim kandydatem jest 63-letni urzędujący burmistrz Zbigniew Szaleniec, który startuje z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Szaleńca. Ukończył AWF Katowice oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim. Do 1990 roku pracował w górnictwie, następnie był zatrudniony jako nauczyciel wychowania fizycznego w LO w Czeladzi. Od 1994 roku zasiadał w Radzie Miejskiej, a w latach 2002-2005 pełnił funkcję zastępcy burmistrza Czeladzi. Należał m.in. do Unii Pracy i Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku został senatorem. W latach 2011-2014 był zastępcą prezydenta Sosnowca. W 2014 roku odszedł z PO i jako kandydat niezależny został burmistrzem Czeladzi. W drugiej turze zagłosowało na niego 4350 osób.

3. DĄBROWA GÓRNICZA

Katarzyna Zagajska – fot. mat.pras.

Katarzyna Zagajska

O fotel prezydenta ubiega się z ramienia Stowarzyszenia „Razem dla Dąbrowy Górniczej”, którego jest prezesem. Kandydatka ma 45 lat. Ukończyła Politechnikę Śląską, a także studia doktoranckie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Przedsiębiorca, prezes Stowarzyszenia „Razem dla Dąbrowy Górniczej”, od 8 lat pracuje także na rzecz mieszkańców jako radna.

Marcin Bazylak

Marcin Bazylak - fot. mat. pras.
Marcin Bazylak – fot. mat. pras.

Kandydat na prezydenta ma 40 lat, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Do czerwca 2016 roku był pełnomocnikiem prezydenta Zbigniewa Podrazy. W lipcu prezydent mianowało go swym pierwszym zastępcą. Wdrażał m.in. Dąbrowski Budżet Partycypacyjny, a także kierował zespołem, który pozyskał ministerialne środki na rewitalizację śródmieścia Dąbrowy Górniczej w ramach projektu „Fabryka Pełna Życia”. Marcin Bazylak kampanię prowadzi wspólnie z kandydatami na radnych do rady miejskiej i sejmiku wojewódzkiego, startujących z list komitetu SLD Lewica Razem.

Robert Warwas

Robert Warwas - fot. mat. pras.
Robert Warwas – fot. mat. pras.

Kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość ma 42 lata. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji tej uczelni. Pracował w Tauron Polska Energia, gdzie został etatowym działaczem związkowym, od 2007 jako wiceprzewodniczący zakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność. Współtworzył Śląski Instytut Rozwoju Regionalnego. W 2014 roku otrzymał mandat radnego w Dąbrowie Górniczej. Natomiast rok później zdobył mandat poselski.

Artur Borowicz

Artur Borowicz - fot. mat. pras.
Artur Borowicz – fot. mat. pras.

Jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i Nowoczesna). Ma 55 lat i jest działaczem Platformy Obywatelskiej. Był m.in. naczelnikiem Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, a następnie został dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Od 2007 roku pracuje w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach, będąc jego dyrektorem.

Edward Bober

Edward Bober, kandydat na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej - fot. mat.pras.
Edward Bober, kandydat na urząd prezydenta Dąbrowy Górniczej – fot. mat.pras.

Startuje z komitetu wyborczego Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej. Kandydat na prezydenta Dąbrowy Górniczej ma 55 lat. Studia wyższe z zakresu polityki społecznej ukończył na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku lat kierownik jednego z działów MOPS w Dąbrowie Górniczej. Wieloletni radny Rady Miejskiej Dąbrowy Górniczej, przedsiębiorca. Twórca stowarzyszenia Dąbrowska Wspólnota Samorządowa, które od 11 lat zrzesza ludzi, którzy bezinteresownie i skutecznie działają na rzecz ludzi i miasta.

4. SOSNOWIEC

Barbara Chrobak – fot. mat. pras.

Barbara Chrobak

Jest kandydatką Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15. Barbara Chrobak ma 53 lata i jest wiceprezesem Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku uzyskała mandat posłanki. Otrzymała 8550 głosów.

Grażyna Welon

Grażyna Welon - fot. mat. pras.
Grażyna Welon – fot. mat. pras.

Prawo i Sprawiedliwość wystawiło 60-letnią Grażynę Welon. To komisarz skarbowa i przewodnicząca Solidarności w Urzędzie Skarbowym w Sosnowcu. Przypomnijmy, że początkowo PiS wskazał na radną Renatę Zmarzlińską-Kulik, ale ta z powodów osobistych zrezygnowała z kandydowania.

Karol Winiarski

Karol Winiarski - fot. mat. pras.
Karol Winiarski – fot. mat. pras.

Kolejnym kandydatem jest 49-letni Karol Winiarski, który startuje z Komitetu Wyborczego Sosnowiczanie z Karolem Winiarskim. Na co dzień uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji prawnej w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Od 2010 roku pełni funkcję radnego.

Tomasz Niedziela

Tomasz Niedziela - fot. mat. pras.
Tomasz Niedziela – fot. mat. pras.

37-letni Tomasz Niedziela to kandydat koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem. Sekretarz Śląskiej Rady Wojewódzkiej SLD i szef SLD w Sosnowcu. Od 2010 roku pełni funkcję radnego. Jest m.in. prezesem spółki Będzin Arena, odpowiedzialnej za budowę hali widowiskowo-sportowej w Będzinie.

Aleksander Kalański

Aleksander Kalański - fot. mat. pras.
Aleksander Kalański – fot. mat. pras.

To bezpartyjny kandydat Komitetu Wyborczego Sosnowiec Moje Miasto. 46-letni Aleksander Kalański to były dziennikarz, a obecnie prezes stowarzyszenia Sosnowiec Moje Miasto. W przeszłości radny SLD.

Arkadiusz Chęciński

Arkadiusz Chęciński - fot. mat. pras.
Arkadiusz Chęciński – fot. mat. pras.

Ostatni kandydat to 47-letni urzędujący prezydent Arkadiusz Chęciński, który jest kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Członek Platformy Obywatelskiej. W latach 2011-2013 był zastępcą prezydenta Sosnowca. Był też członkiem zarządu województwa śląskiego.