Wielkimi krokami zbliża się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, jak i w poprzednich, wojewódzki finał WOŚP odbędzie się w Sosnowcu. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji.

Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Jej celem będzie szeroko pojęta okulistyka dziecięca. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów.

Dlaczego okulistyka?

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.
Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25 proc., stanowiły operacje guzów.

Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Co zostanie zakupione?

Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.

Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem Finału jest również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

WOŚP 2020 w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
WOŚP 2020 w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Wielki finał w Sosnowcu

– 30. Finał WOŚP już 30 stycznia, a punktem centralnym ponownie będzie górka Środulska. O godz. 15.00 pierwsze koncerty, a na scenie pojawią się m.in.: Feel oraz Blue Cafe. Wielki Finał zakończymy tradycyjnie światełkiem do nieba, a towarzyszyć temu wydarzeniu będą bezhukowe fajerwerki – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na początek, o godz. 15:05 na scenie wystąpi zespół Pogoria, następnie o godz. 16:00 Sexy Suicide, o godz. 17:15 zespół Feel, a zwieńczeniem będzie występ zespołu Blue Cafe, który zaplanowano na godz. 18:40. Ponadto przez cały dzień na terenie wokół górki Środulskiej będą odbywały się liczne imprezy.

Po mieście będzie jeździł kolorowy autobus a w nim mobilna puszka, to powinno ułatwić mieszkańcom kontakt z wolontariuszami. – Przygotujemy 40 fantomów, które zostaną wykorzystane w Akademii Udzielania Pierwszej Pomocy. Zapraszamy także mieszkańców do tworzenia wspólnego „ludzkiego” napisu 30 lat WOŚP – zachęca Ewelina Stasik, dyrektor IX LO im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu, która koordynuje prace przy WOŚP w Sosnowcu.

To jednak nie koniec atrakcji jakie przygotowano z tej okazji. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w takich wydarzeniach, jak: Bieg Policz się z cukrzycą, Urodzinowy Korowód Przebierańców – konkurs na najpiękniejszą maskę na oczy, pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej, występy dzieci i młodzieży z sosnowieckich szkól i przedszkoli, animacje dla dzieci, kiermasze oraz w licytacjach.