Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do normalnego trybu pracy i przywraca możliwość odwiedzin pacjentów. To jednak nie jedyna zmiana, bo czas walki z pandemią był okresem realizacji różnych przedsięwzięć sprzyjających rozwojowi placówki.

Z końcem marca zakończyły działalność oddziały covidowe Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. W czasie ostatniej fali pandemii, placówka dysponowała 110 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, w tym 3 respiratorowymi.

– Optymizmem napawa fakt, że po tak długiej walce z pandemią, możemy wrócić do normalnego trybu funkcjonowania oddziałów. Wszyscy pracownicy szpitala w tym wymagającym czasie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje obowiązki, wdrażając najwyższe standardy leczenia i ochrony zdrowia pacjentów. Tylko w ciągu ostatnich czterech miesięcy hospitalizowaliśmy blisko 1000 chorych na COVID-19, większość wymagała terapii tlenem, a u 91 osób zastosowano leczenie z użyciem respiratora – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Sosnowiecka placówka podczas pandemii przeszła kilka istotnych zmian, które poprawiały standard jej funkcjonowania, a w konsekwencji, poszerzyły zakres oferowanych świadczeń medycznych.

Nowe laboratorium

Nowo otwarty Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, czyli laboratorium, oferuje pacjentom wiele specjalistycznych badań z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej. Można wykonać je zarówno ze skierowania lekarza, jak i komercyjnie.

Warto zaznaczyć, że badania laboratoryjne to jeden z podstawowych elementów diagnostyki wielu schorzeń i dzięki nim można wdrożyć skuteczne leczenie. Laboratorium wykonuje więc pracę na rzecz wszystkich pacjentów i jest niezwykle ważnym elementem w organizmie szpitala.

W czerwcu 2021 r. zakład zyskał nową lokalizację na III piętrze budynku A, w wyremontowanych pomieszczeniach po bloku operacyjnym. Dla pracowników zmiany przyniosły większy komfort pracy, pacjenci zaś zyskali dostęp do większej liczby specjalistycznych badań i możliwość skorzystania z komercyjnego punktu pobrań.

– Oferujemy szeroki zakres badań laboratoryjnych, pobieranych w dogodnych dla pacjenta godzinach, z możliwością płatności gotówką oraz kartą na miejscu w punkcie pobrań. Służymy również fachową pomocą w doborze odpowiednich badań – mówi Joanna Pierzchała, koordynator Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

W trosce o zagwarantowanie usług na najwyższym poziomie, personel laboratorium stale podnosi kwalifikacje. Odzwierciedleniem wysokiej jakości codziennej pracy są wyniki licznych programów kontroli zewnątrzlaboratoryjnej.

Co równie istotne, badania przeprowadzane są z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej, która stanowi wyposażenie poszczególnych pracowni. W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej odbywają się także zajęcia dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a specjalistki laborantki pełnią funkcje opiekunów osób podnoszących kwalifikacje w ramach specjalizacji.

Zmiany zasad odwiedzin

Sosnowiecki Szpital Miejski wraca do pracy w normalnym trybie i przywraca także możliwość odwiedzin. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów wprowadzono określone zasady w poszczególnych oddziałach.

Wizyty w oddziałach chorób wewnętrznych I oraz neurologii, a także Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym są możliwe w godzinach pomiędzy 7.00 a 19.00. Ważne jest, aby pacjenta odwiedzała tylko jedna osoba jednocześnie, a czas wizyty nie powinien przekraczać 20 minut.

Odwiedziny pacjentów w pozostałych oddziałach są możliwe za każdorazową zgodą lekarza – czas trwania odwiedzin pozostaje ograniczony do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb pacjenta oraz do jednej osoby odwiedzającej.

W całym szpitalu nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek oraz obowiązek dezynfekcji rąk, co dotyczy personelu, pacjentów oraz wszystkich odwiedzających.

Duże wsparcie

Sosnowiecki Szpital Miejski, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, stale zapewniał specjalistyczną opiekę medyczną. W trosce o pacjenta nieprzerwanie pracowały: oddział kliniczny perinatologii i ginekologii onkologicznej, oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu z pododdziałem chirurgii artroskopowej oraz oddział urologii.

Kilka dni temu działalność wznowiły oddziały: chorób wewnętrznych I i oddział neurologii
z pododdziałem udarowym, a także oddziału chirurgii ogólnej z otolaryngologią. Po świętach nastąpi otwarcie oddziału otolaryngologii i geriatrii. Po remoncie przywrócone zostanie również działanie oddziału skórno-wenerologicznego.

Pozyskana przez szpital w czasie pandemii aparatura medyczna będzie nadal wykorzystywana do diagnostyki, monitorowania i prowadzenia skutecznych terapii dla pacjentów. W znacznej mierze przyczyni się ona do podniesienia efektywności leczenia, co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo chorych.

Środki na zakup sprzętu oraz aparatura przekazane zostały przez Gminę Sosnowiec, Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, Ministerstwo Zdrowia, Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowskią Metropolię, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Sosnowiecką Korporację Wydawniczą SCW Sp. z o.o. a ich łączna wartość to prawie 6 milionów złotych.

Wśród specjalistycznej bazy sprzętowej, w jaką podczas pandemii, zaopatrzony został szpital znajdują się m.in.: respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, zestawy do terapii wysokoprzepływowej, aparaty USG, mammograf cyfrowy, aparat RTG czy videolaryngoskop.

Przekaż swój 1 proc.

Zbliża się czas rozliczeń podatkowych i każdy z nas ma możliwość wyboru organizacji, której przekaże 1 proc. swojego podatku. Wszyscy, którzy zechcą, mogą wypełniając zeznanie za 2021 r., w odpowiedniej rubryce formularza PIT, wpisać numer KRS:0000037538, pod którym zarejestrowana jest Fundacja Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego „Zdrowie”.

Nazwa OPP: Fundacji Ochrony Zdrowia Szpitala Miejskiego „Zdrowie”

Numer KRS: 0000037538

Numer konta: PKO BP SA 87 1020 2498 0000 8302 0160 7456

Taka pomoc nic nie kosztuje, a bardzo wiele znaczy dla szpitala i pacjentów. Dzięki niej fundacja po raz kolejny będzie mogła wesprzeć placówkę, przekazując środki na zakup sprzętu lub realizacji innych potrzeb.