W lutym działalność rozpocznie największy oddział miejskiego żłobka w Sosnowcu. W byłym Centrum Opiekuńczo-Wychowawczym Pomocy Dziecku i Rodzinie przy ul. Suchej 23 opiekę znajdzie 100 dzieci.

Już za parę dni w dawnym budynku domu dziecka, przy ulicy Suchej 23 w Sosnowcu, rozpocznie działalność największy w mieście oddział żłobka miejskiego. Całkowity koszt modernizacji budynku wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 4,5 mln zł. Z programu „Maluch+” miasto otrzymało 2,2 mln zł. To najwyższe wsparcie w województwie śląskim.

Nowy oddział Żłobka Miejskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Nowy oddział Żłobka Miejskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Z myślą o najmłodszych

Zanim trafią tu najmłodsi, budynek musiał przejść remont. Budynek został przebudowany i dostosowany do potrzeb dzieci w wieku do lat 3. Utworzono nowe sale, toalety, kuchnie, szatnie, nowy hol wejściowy wraz z wózkownią, dobudowano windę, umożliwiając tym samym dostępność pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.

– Oprócz dostosowania budynku w ramach otrzymanych środków zostały kupione łóżeczka i leżaki z materacami, przewijaki, pościel, śliniaki, a także meble, zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci. Dodatkowo z budżetu miasta przekazane zostały fundusze na dalsze wyposażenie żłobka – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych, polityki społecznej i komunalnej.

Ponadto, przed budynkiem wydzielono miejsca parkingowe, nowy plac zabaw. Powstał także taras dla najmłodszych dzieci. W całym budynku został wykonany remont instalacji wewnętrznych.

Nowy oddział Żłobka Miejskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Nowy oddział Żłobka Miejskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Nowy 7-oddziałowy żłobek będzie w stanie pomieścić 100 dzieci. Dwa oddziały będą przeznaczone dla dzieci młodszych w wieku 20 tygodni – 1,5 roku życia, a pięć będzie dla dzieci starszych w wieku 1,6 – 3 lat. Nowy oddział żłobka miejskiego zmniejszy o niemal połowę liczbę rodzin oczekujących na objęcie dziecka opieką żłobkową w Sosnowcu.

Miasto podwoiło ilość miejsc w żłobkach

Z roku na rok ilość miejsc w sosnowieckim żłobku wzrasta. Na koniec 2015 roku Żłobek Miejski mógł przyjąć 240 dzieci. W 2018 roku dzięki inwestycjom i otwarciu dwóch kolejnych oddziałów liczba miejsc wzrosła do 331. W styczniu 2020 roku Żłobek Miejski będzie mógł przyjąć 446 dzieci.

Nowy oddział Żłobka Miejskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Nowy oddział Żłobka Miejskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

– Na koniec 2015 roku żłobek miejski mógł przyjąć 240 dzieci. W 2018 roku dzięki inwestycjom i otwarciu dwóch kolejnych oddziałów liczba miejsc wzrosła do 331. Wraz z uruchomieniem oddziału przy ul. Suchej będzie mógł przyjąć 446 dzieci. Warto dodać, że od września 2019 zwiększona została liczba dzieci w oddziale przy ul. Czołgistów. Tym samym w ciągu kilku lat miasto podwoiło liczbę miejsc, a to nie koniec, bo zwiększona została liczba godzin z 5 do 10 godzin limit czasowy przebywania dzieci w dwóch klubikach dziecięcych. W sumie w miejskim żłobku oraz klubikach dziecięcych będziemy mieli prawie 500 miejsc – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Warto dodać, że miasto dopłaca 500 zł do miejsca w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca.