23 stycznia miało miejsce oficjalne otwarcie komisariatu policji w Wojkowicach. Nowa placówka jest funkcjonalna, nowoczesna, ale przede wszystkim dostosowana do aktualnych potrzeb mieszkańców.

Wojkowiccy stróże prawa pełnią swoją służbę w nowym budynku przy ul. Proletariatu 7. Nowoczesny komisariat powstał od podstaw, a jego budowa była odpowiedzią na zgłaszane oczekiwania mieszkańców oraz samorządu lokalnego wchodzących w skład powiatu będzińskiego: miasta Wojkowice, gminy Bobrowniki oraz gminy Psary.

– Spełnia się moje marzenie, które staram się realizować od 8 grudnia 2014 roku, żeby Wojkowice były miasteczkiem pisanym przez duże „M”. W momencie, kiedy zaczynaliśmy zmianę Wojkowic, było tu dużo do zrobienia i to w każdym obszarze, dalej jest, ale krok po kroku idziemy odważnie do przodu – mówi Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic. – Po kilku latach starań, wielu emocjach i problemach mamy ogromny sukces – dodaje.

Komisariat jest jednym z najnowocześniejszych w regionie i będzie obsługiwał trzy wspomniane gminy. Koszt inwestycji realizowanej ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji to ponad 6,5 miliona złotych. Miasto Wojkowice jako wkład w inwestycję przeznaczyło działkę o wartości około 150 tysięcy złotych.

– Dbanie o poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, o porządek publiczny, to nasze zadanie, wpisane w ustawę o samorządzie lokalnym, teraz mamy najnowocześniejszy komisariat na południu Polski – podkreśla z dumą burmistrz Wojkowic.

Do obsługi komisariatu w Wojkowicach przewidziano grupę 35 policjantów. Najwięcej, bo aż 20 z nich, liczy komórka prewencji. Sześć etatów przewidziano dla dzielnicowych, siedem jest przeznaczonych dla policjantów z komórki ds. kryminalnych. Nad sprawnym działaniem jednostki będzie czuwać jej komendant wraz z zastępcą.