Sosnowiec przejął kolejkę wąskotorową po KWK Kazimierz-Juliusz. Uratowano dzięki temu unikatową pamiątkę przemysłowych tradycji Zagłębia Dąbrowskiego.

Niegdyś kolejka przewoziła różnego rodzaju ładunki oraz górników i łączyła dwie części zakładu. W przyszłości ma stać się atrakcją turystyczną dla mieszkańców naszego regionu, i nie tylko.

Miasto przez wiele miesięcy starało się pozyskać składniki majątku związanego z kolejką wąskotorową byłej kopalni Kazimierz-Juliusz, w celu zachowania historii miasta i kraju.

– Kolejka została przejęta przez gminę Sosnowiec. Finalnie ma wrócić na tory i wozić pasażerów na odcinku Kazimierz Górniczy-Juliusz – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu. – W tej chwili trwa inwentaryzacja tego, co zastaliśmy, a musimy pamiętać, że spora część została już rozszabrowana. Na tę chwilę trudno określić, kiedy kolejka mogłaby ruszyć. Po inwentaryzacji będziemy szacować, jakie środki są niezbędne, aby mogła znowu działać – dodaje.

Operatorem kolejki ma być spółka wydająca bezpłatny samorządowy miesięcznik „Kurier Miejski”. Miasto nie chce powoływać nowego podmiotu w tym celu.

Przejęta kolejka ma szansę stać się nową atrakcją miasta oraz unikatową pamiątką kopalnianych tradycji naszego regionu.

– Kolejka w przyszłości mogłaby stać się prawdziwą atrakcją turystyczną przypominająca o górniczych tradycjach naszego miasta i regionu – mówił kilka miesięcy temu Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

9 KOMENTARZE

  • Jest też wiele ciekawych gatunków ptaki ssaki. Problem w tym by nie zadeptać tych gatunków tylko oglądać np z pokładu kolejki Było ich znacznie więcej zostały zniszczone powoli się odradzają Potrzeba jest konsultacja z przyrodnikami i ornitologami .

 1. Wreszcie władze zadbały o poprzemysłowe dziedzictwo miasta. Gdy wchodzę na mapy Google i widzę zrujnowaną halę Dietla albo gdy przejeżdżam Narutowicza i widzę klocka na zabytkowej elektrowni, serce mi się kraje. Miasto mogłoby mieć tak wiele ciekawych atrakcji, eksponowanych podczas np. Industriady…

 2. i tak nikt nią nie będzie jeździł. Nie rozumiem po co to trzymać i wydawać pieniądze, które można by spożytkować na inne cele. Np co się dzieje z dworcem Maczki dlaczego nie ma pociągu do Krakowa, pomimo technicznej możliwości uruchomienia takowego. W Zagłębiu już nigdy nie będzie kopalni trzeba poszukiwać innych rzeczy na których nasze miasta mogłyby zarabiać.

  Pozdrawiam

  • Lepiej dać czarnym-sukienkowym rozumiem?
   Każda wąskotorówka jest atrakcją sama w sobie. Jeśli umiejętnie zorganizują teren wokół, będzie dużą atrakcją również dla mieszkańców miast ościennych.

 3. Zły pomysł. Jaka atrakcja? Kto tym będzie jeździł? I gdzie? i co chce P. Prezydent pokazać na tym odcinku?. Chyba śmieci. Lepiej dworzec na Maczkach by dokończyli. Trasy rowerowe w lasach maczkowskich utworzyli. Drogę główną na maczki oświetlili, jakieś pobocza dla pieszych zrobili, tirów się pozbyli…..Pieniądze znowu w błoto pójdą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here