Na sosnowieckiej Patelni można zobaczyć wielkie płuca. Instalacja stanęła w ramach kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.

28 grudnia na Placu Stulecia, czyli popularnej Patelni w Sosnowcu pojawiły się gigantyczne płuca. – Instalacja ta to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka – wyjaśnia Sebastian Wawrzyniak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Mobilne płuca to element kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Organizatorzy przewidują, że za kilkanaście dni płuca te będą czarne. – Dzięki trwającemu dwa tygodnie eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Płuca wyposażone są też w miernik stężenia pyłu zawieszonego PM10 pokazujący na bieżąco jakość powietrza – opowiada aktywista.

Mobilne płuca w centrum Sosnowca – fot. MZ

Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. – Pomimo obowiązującej uchwały antysmogowej tempo wymiany „kopciuchów” w miastach Zagłębia Dąbrowskiego jest zbyt wolne. To właśnie ogrzewanie domów za pomocą węgla i drewna jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie i odpowiada za aż 90 proc. emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu – przyznaje Sebastian Wawrzyniak.