Kolejne miejskie budynki zmienią swój wygląd, a zarazem system grzewczy. Miejskie Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na termomodernizację budynków przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18.

Budynki, którymi zarządza MZZL, przejdą prawdziwą metamorfozę. – To element szerszej inwestycji, za którą będzie odpowiedzialna sosnowiecka firma Budoprimex. Prace ruszą lada moment – informuje Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy obejmuje prace przy budynkach na Szczecińskiej i Wierzbowej. – Wykonawca ma cztery miesiące na przeprowadzenie termomodernizacji budynku, tak więc na wiosnę zyskają one całkowicie nowy wygląd. Po zakończeniu okresu grzewczego, a więc po 31 maja 2022 ruszą z kolei prace związane z instalacją gazową i ogrzewaniem – dodaje Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Druga część inwestycji to budynek przy ulicy Sobieskiego. Tutaj również termomodernizacja zakończy się w marcu, a w czerwcu rozpocznie się proces przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Prace potrwają pięć miesięcy.

– Cieszę się, że pozbywamy się kolejnych „kopciuchów” w mieście. Do tego budynki zostaną ocieplone, a więc utraty ciepła będą niższe, nie wspominając już o walorach estetycznych – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W sumie zniknie 26 nieekologicznych źródeł ciepła. Ponadto w budynkach wyremontowane zostaną klatki schodowe, wymienione zostaną drzwi i okna. Koszt obu części to prawie 1,3 mln złotych.

To jednak nie koniec. Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu stara się o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z założeniami po otrzymaniu funduszy w 17 budynkach przeprowadzona zostanie termomodernizacja i wymiana źródła ciepła.