1000 pieców mniej – taki był efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków na osiedlu Juliusz. Teraz czas na kolejny duży krok.

Warta 10 mln zł i zrealizowana w 2018 roku inwestycja pozwoliła na podłączenie do sieci ciepłowniczej ponad pół tysiąca mieszkań. Tym samym lokatorzy nie muszą już martwić się o ogrzewanie.

– Mieszkańcy tej dzielnicy w ogromnej części korzystali z pieców węglowych. Teraz nie muszą dbać o opał, mają więcej miejsca w swoich mieszkaniach, a co najważniejsze, powietrze jest czystsze – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Inwestycja na Juliuszu oparta była na partnerstwie publiczno-prywatnym. To był chyba pierwszy tego typu projekt w Polsce – dodaje.

To nie koniec dobrych informacji płynących z Juliusza. Dalkia Polska Energia S.A realizuje II etap inwestycji. Tym razem partnerem firmy nie jest MZZL, a Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa. Cel jednak jest ten sam – likwidacja pieców węglowych i podłączenie kolejnych mieszkań do sieci ciepłowniczej.

– Planujemy jeszcze w tym roku podpiąć do sieci 6 budynków, a w kolejnym roku 13 następnych. To pozwoli na likwidację ok. 340 pieców węglowych – podaje Dalkia Polska Energia SA.

To kolejna metoda na walkę ze smogiem. – Każda inwestycja, która sprawia, że jakość powietrza się poprawia, może liczyć na nasze pełne wsparcie. Cieszę się z kolejnego projektu w tej dzielnicy. Cieszę się, że świadomość sosnowiczan jest coraz większa – mówi prezydent Chęciński.