Od 13 marca Urząd Miasta w Czeladzi będzie zamknięty. Taką decyzję podjęły władze miasta.

Od piątku, 13 marca, przez najbliższe dwa tygodnie Urząd Miasta w Czeladzi będzie zamknięty. – Do budynku będzie można wejść wyłącznie w ściśle określonych przypadkach, tylko wejściem głównym, po kontakcie przez domofon – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Urząd Miasta będzie dostępny dla interesantów tylko w pilnych sprawach, po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem urzędu. O konieczności przyjęcia będą decydowali pracownicy urzędu.

Jak precyzują urzędnicy, wejście do budynku będzie możliwe wyłącznie pojedynczo i tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny. Podczas wejścia będzie obowiązywała weryfikacja. – Interesanci, którzy nie umówili się telefonicznie, nie zostaną wpuszczeni do budynku – podkreślają.

Magistrat będzie świadczyć usługi wyłącznie w zakresie wydawania aktów zgonu, odbioru dowodów osobistych, działalności gospodarczej i wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz spraw związanych z podatkami i opłatami. Zamknięte będą też kasy, więc urzędnicy proszą o wpłaty na konto bankowe urzędu.

W pozostałych sprawach należy kontaktować się z czeladzkim urzędem, dzwoniąc pod numer telefonu 32 76 37 900 (centrala), na numery telefonów poszczególnych wydziałów lub na całodobowy numer telefonu straży miejskiej 32 76 37 964.

Czeladź szykuje się na koronawirusa

W Czeladzi nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Czy miasto jest przygotowane na ewentualne przyjście wirusa? – Wszystkie służby zadziałały prawidłowo i na ograniczony wymiar rozwoju epidemii, jesteśmy przygotowani. Nasze i powiatowe służby zadziałały we właściwym momencie, zamykając lub ograniczając działanie wszystkich instytucji użyteczności publicznej, jak i placówek oświatowych i opiekuńczych. Dzięki tym decyzjom, ograniczona została możliwość kontaktowania się ze sobą dużych grup mieszkańców – podkreśla burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Nasze działania będą miały sens i odniosą oczekiwany skutek, jeżeli podobne decyzje podejmą ci, którzy mogą zdecydować o ograniczeniu czy zamknięciu działalności różnorakich podmiotów prywatnych, zarówno handlowych, usługowych jak i produkcyjnych – dodaje.

Burmistrz prosi mieszkańców o przestrzeganie zasad postępowania i zachowania odpowiedniej higieny. – Apeluję do mieszkańców naszego miasta o zachowanie zdrowego rozsądku, stosujcie się do wszystkich zaleceń, zakazów czy nakazów. Zamknięcie szkół nie znaczy, że dzieci i młodzież mogą wykorzystywać ten czas towarzysko. Przestrzegajmy wszyscy zasad higieny i postępowania w sytuacji gorączki i objawów mogących wynikać z zarażenia wirusem. W takich sytuacjach zgłaszajcie się telefoniczne pod wskazane numery telefonów do sanepidu, gdzie uzyskacie wszelkie informacje co do dalszego postępowania – zaleca Zbigniew Szaleniec.

Zamknięte szkoły, odwołane imprezy

Wcześniej – podobnie, jak w innych miastach – w mieście zamknięto szkoły, przedszkola i żłobek. Zawieszono do odwołania wszystkie imprezy kulturalne na terenie miasta, a także działalność kina w Kopalni Kultury. Zawieszono oraz zajęcia w hali MOSiR i innych obiektach sportowych. – Zwracamy się z prośbą do instytucji prywatnych, organizujących zajęcia dla mieszkańców oraz do samych mieszkańców o ich ograniczenie lub zawieszenie – proszą urzędnicy.

Do odwołania wprowadzono zakaz odwiedzin w DPS Senior, a także zawieszono wszelkie zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wszystkich innych spotkań organizowanych dla seniorów. – Prosimy rodziny i sąsiadów o pomoc osobom starszym w robieniu zakupów i udzielaniu innego wsparcia w celu unikania wychodzenia z mieszkania i kontaktowania się z otoczeniem – apelują władze miasta.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, apeluję do wszystkich mieszkańców, aby przychodzili do instytucji użyteczności publicznej tylko w sprawach najpilniejszych. W celu rozwiązania swojego problemu, w pierwszej kolejności proszę kontaktować się z drogą telefoniczną – prosi Zbigniew Szaleniec.

KORONAWIRUS – raport twojezaglebie.pl

W całym kraju jak dotąd potwierdzono już 58 osób chorych na COVID-19 (13 w województwie śląskim), z czego jedna pacjentka, 57-letnia kobieta z Poznania, zmarła [stan na 13 marca, na godz. 8.00].

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Koronawirus w Sosnowcu. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala w Zawierciu