Najstarszy park w Dąbrowie Górniczej przeszedł wielką metamorfozę, na która miasto wydało ponad 27 mln zł. W sobotę, 29 września oficjalnie pokaże swoje nowe oblicze. Co się będzie działo w czasie uroczystego otwarcia?

Jak zapowiadają urzędnicy, mieszkańcy zobaczą w Parku Zielona królestwo zieleni i przyrody, z licznymi atrakcjami dla młodszych i starszych. Zielona ma się stać miejscem, gdzie będzie się chciało spędzać czas.

– Park Zielona to jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez dąbrowian i stworzone przez dąbrowian jeszcze w latach 30. XX wieku. Dlatego też nie wyobrażałem sobie sytuacji, w której w procesie projektowania rewitalizacji parku mogłoby zabraknąć głosu mieszkańców, którzy z tego miejsca korzystają obecnie. Cieszę się, że udało się zachować jego leśny, pełen uroku charakter i uwolnić go od nadmiernej ilości betonu i asfaltu. Tak wyjątkowej przestrzeni parkowej nie ma w okolicy i jestem przekonany, że Zielona znajdzie się w czołówce parków w Polsce – podkreśla wiceprezydent Marcin Bazylak.

Na otwarcie parku przygotowano szereg atrakcji. 29 września od godz.10 nie zabraknie m.in. gier i zabaw dla najmłodszych, zajęć plastycznych, warsztatów kulinarnych, spotkania z pszczelarzami, pokazu multimedialnego i koncertów. Wystąpią: Miejska Orkiestra Dęta, „Andrzej Zaucha Song Book” i AUKSO.

Park Zielona w nowej odsłonie nawiązuje do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono. Całość prezentuje się niezwykle urokliwie, z piękną fontanną, wygodnymi alejami centralnymi, naturalnymi alejkami wśród drzew, nowym leśnym placem zabaw, stylowymi mostkami i kładkami nad parkowymi potokami i stawem.

Odwiedziny w parku będą doskonałą okazją, żeby zobaczyć jego nowe oblicze. Fontanna w centralnym punkcie zmieniła się nie do poznania. Dotychczasowa konstrukcja została rozebrana, a jej miejsce zajęła zupełnie nowa niecka, położona wyżej i wyposażona w efektowne podświetlenie. Nowy projekt fontanny jest bardziej przyjazny dla płazów – niegdyś wpadały do niej i nie mogły się później wydostać. Dzięki jej podniesieniu nie będzie już takich sytuacji. Obok głównej fontanny znajdą się tzw. skoczki – małe, wytryskujące wprost z chodnika. Ta atrakcja zawsze daje mnóstwo radości najmłodszym. Wokół powstaną punkty gastronomiczne i toalety. W tym miejscu będą się odbywać najważniejsze wydarzenia organizowane w parku.

Wizualizacja Parku Zielona - fot. UM Dąbrowa Górnicza
Wizualizacja Parku Zielona – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Otoczenie popularnego „okrąglaka”, czyli kręgu tanecznego, po przebudowie stanie się centrum malowniczej przestrzeni z nowymi alejkami, ławkami, nowoczesnym oświetleniem i mnóstwem zieleni. Przy kręgu pojawiły się trzy daty: 1936 – rok powstania parku Zielona, 1957 – przebudowa parku i powstanie kręgu tanecznego, 2018 – modernizacja
całego parku

Dla dzieci wybudowano nowy plac zabaw. Jest podzielony na strefy dla młodszych i starszych. Na usypanym pośrodku pagórku znajdą się zjeżdżalnie oraz piramida linowa. Plac zabaw został wyposażony w nowoczesne huśtawki, bujaki i konstrukcje, po których dzieci będą mogły się wspinać. Ponadto pojawią się edukacyjne tablice sensoryczne – dzięki nim najmłodsi będą przyglądać się z bliska niezwykłej przyrodzie parku Zielona

Po przebudowie swoją świetność odzyska także parkowy staw, który został oczyszczony – do wywiezienia mułu wykorzystano niemal 300 ciężarówek. Nową atrakcją będzie pływający pomost. Odnowiony zostanie też most nad wpływającą do stawu rzeczką.

W zrewitalizowanym parku zaplanowano szereg ciekawych kompozycji roślinnych. Przyozdobią one aleję główną oraz okolice fontanny, kręgu tanecznego i placu zabaw. Kwiaty i krzewy dobrano tak, by przez niemal cały rok klomby mieniły się kolorami. Wśród nasadzonych roślin znalazły się m.in.: śnieżyczka przebiśnieg, konwalie majowe, kosaćce syberyjskie, róże pnące, liściokrzew, cisy i jałowiec. Obok placu zabaw powstanie także wrzosowisko złożone z różnych odmian wrzosu, azalii i modrzewnicy. Wszystkie rośliny to gatunki występujące powszechnie w Polsce, przystosowane do naszego klimatu.

Miasto na modernizację parku przeznaczyło ponad 27 mln zł.