To już pewne. W Jaworznie w końcu powstanie miejski żłobek. Na styczniowej sesji Rady Miejskiej przedłożony zostanie projekt uchwały w tej sprawie.

Na styczniowej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie, która odbędzie się 25 stycznia, władze miasta przedłożą projekt uchwały inicjującej powstanie żłobka publicznego i wsparcia finansowego opieki w żłobkach i klubikach w mieście.

To wspólna inicjatywa środowiska jaworznickich mam i władz miasta. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym mieszkańców, którzy przedłożyli petycję oraz projekt uchwały obywatelskiej w sprawie publicznego żłobka i dopłat do pobytu dzieci w prywatnych placówkach, zbierając ponad tysiąc podpisów, a także mając na uwadze zainicjowany w Jaworznie program społeczny „Jaworzno wspiera rodziny”, Rada Miejska wyraża poparcie dla utworzenia w Jaworznie publicznego żłobka oraz inicjatywy udzielania dotacji celowych dla podmiotów prowadzących żłobki oraz kluby dziecięce na terenie miasta, odciążając tym samym budżet domowy rodzin – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W Jaworznie powstanie żłobek publiczny - fot. UM Jaworzno
W Jaworznie powstanie żłobek publiczny – fot. UM Jaworzno

Spotkali się z matkami

11 stycznia doszło też do spotkania władz miasta z przedstawicielami wnioskodawców. – Spotkanie było bardzo potrzebne, cieszę się, że mogłyśmy w dobrej atmosferze wyjaśnić przede wszystkim wątpliwości prawne obywatelskiego projektu uchwały. Co do tego, że w mieście powstanie żłobek publiczny i system dopłat, zgadzamy się bezspornie. Na styczniową sesję przedłożymy uchwałę intencyjną w tej sprawie, a do końca marca konkretne już uchwały o utworzeniu, statucie i dopłatach – mówi Monika Bryl, zastępca prezydenta.

Upominali się o żłobek

Przypomnijmy, że mieszkańcy Jaworzna od lat upominali się o uruchomienie w mieście publicznego żłobka, o czym pisaliśmy już sierpniu ubiegłego roku. – To przykre, że w tak dużym mieście jak Jaworzno, nie ma ani jednego miejskiego żłobka. Inne miasta stawiają na młodych rodziców, są dopłaty, a u nas niewiele się w tym temacie zmieniło – mówiła nam wtedy jedna z mam.

W Jaworznie powstanie żłobek publiczny - fot. UM Jaworzno
W Jaworznie powstanie żłobek publiczny – fot. UM Jaworzno

Jak podkreślają urzędnicy, pierwszy w mieście żłobek publiczny ma powstać najpóźniej we wrześniu tego roku w budynku przy ul. 3 Maja 16 i funkcjonować będzie w nim równolegle z przedszkolem. W tym czasie uruchomiony zostanie także system dotacji dla niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych.

– Inicjatywa jaworznickich rodzin jest zbieżna z naszymi działaniami i mocno wpisuje się w program „Jaworzno wspiera rodziny”. W 2017 r. złożyliśmy wnioski o dofinansowanie środkami zewnętrznymi kosztów remontu i funkcjonowania publicznego żłobka oraz o dofinansowanie zadania w ramach programu Maluch Plus – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Sosnowiec kupi oczyszczacze powietrza dla żłobków